Zmiany na rynku nieruchomości w 2017 roku

25 stycznia 2017 0 Komentarzy

Eksperci zgodnie prognozują, że rok 2017 w kwestii rynku nieruchomości przyniesie kilka dość znaczących zmian w stosunku do roku minionego. Skąd biorą się takie przewidywania? Z całą pewnością wpływ na to z całą pewnością mają nowe programy rządowe oraz zmiany przepisów. Co się konkretnie zmieni? Na jakie zmiany powinni przygotować się Polacy?

Eksperci zgodnie prognozują, że rok 2017 w kwestii rynku nieruchomości przyniesie kilka dość znaczących zmian w stosunku do roku minionego. Skąd biorą się takie przewidywania? Z całą pewnością wpływ na to z całą pewnością mają nowe programy rządowe oraz zmiany przepisów. Co się konkretnie zmieni? Na jakie zmiany powinni przygotować się Polacy?


Kredyt hipoteczny


Przede wszystkim zmiany obejmą kredyt hipoteczny. Niestety, ale Polacy nie słyną w świecie jako nacja oszczędna i zamożna. Dlatego nadal kredyt hipoteczny jest jednym z najczęstszych sposobów finansowania zakupu nieruchomości. Jednak rok 2017 nie niesie zbyt korzystnych zmian. Komisja Nadzoru Finansowego bowiem rekomenduje wzrost poziomu progu wymaganego wkładu własnego na zakup nieruchomości o kolejne pięć procent do poziomu dwudziestu procent. Dlatego każdy, kto będzie podejmował starania o uzyskanie kredytu na zakup własnego mieszkania będzie musiał dysponować własnymi środkami w wysokości piątej części wartości całego mieszkania.


Jednak to nie koniec utrudnień dotyczących dostępności kredytu hipotecznego. Zmianom ulegają również przepisy w zakresie działań podejmowanych przez pośredników kredytowych. Dotychczas sytuacja wyglądała tak, że pośrednicy kredytowi wynagradzani byli przez banki i pomóc mieli klientom w znalezieniu najlepszych rozwiązań kredytowych. Zmiana projektowana na rok 2017 w tym zakresie sprawia, że zmienić ma się sposób wynagradzania pośredników kredytowych. Jeżeli przepisy wejdą w życie ciężar wynagrodzenia pośrednika kredytowego spadnie na klientów, którzy zlecają im daną usługę. To przełoży się bezpośrednio na spadek dostępności doradztwa kredytowego w Polsce i będzie miało wpływ na dostępność kredytów hipotecznych.


Programy rządowe


Mówiąc o zmianach na rynku nieruchomości nie można pominąć milczeniem zmian, które wynikają z programów rządowych. Ogromne zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych sprawiło, że w roku 2016 już w marcu wyczerpała się pula przewidziana na rok 2016, a w lipcu pula przewidziana na rok 2017. W styczniu 2017 jednak możliwość składania wniosków została odwieszona aż do wyczerpania limitów. Szacuje się, że limity wyczerpią się jeszcze w tym samym miesiącu, bo zainteresowanie programem wcale nie maleje - statystyki mówią, że jest wręcz przeciwnie. Już jakiś czas temu niektóre banki musiały zawiesić przyjmowanie wniosków. Po wyczerpaniu się limitów będzie można korzystać tylko ze środków, które przewidziane są na przyszły rok - jednocześnie ostatni rok działania programu.Mieszkanie + to kolejny program rządowy, który ma wejść na miejsce programu Mieszkanie dla Młodych. W swoich założeniach będzie się istotnie różnił od swojego poprzednika. Stawia on bowiem na inne formy wsparcia mieszkaniowego niż miało to miejsce dotychczas.. Wpłynąć ma na spopularyzowanie wynajmu jako ciekawej i, co najważniejsze, również relatywnie niedrogiej alternatywy dla własnego mieszkania. Wpłynąć na to ma zmniejszenie bardzo wysokiego obecnie kosztu najmu mieszkań.Artykuł przygotowany
został przez Konsorcjum Finansowe specjalizujące się w pożyczkach pod zastaw nieruchomości na terenie całej Polski

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY


Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krispol to ceniony polski producent kompletu stolarki o

OBIOR ZLOMU

ODBIOR ZLOMU TEL 512 741 798

Usługi Dekarskie - Wieloletnie Doświadczenie!

Firma dekarska przyjmie zlecenia na:
-krycie dachów
-wykonanie podbitki
-obróbki blacharskie
-adaptacja

Remonty malowanie szpachlowanie panele

Wykonujemy REMONTY, ADAPTACJE PODDASZY, PANELE, MALOWANIE SZPACHLOWANIE, i inne. Zapraszam do kontak

WYNAJEM Podnośnik akumulatorowy 12 m na przyczepce.

Opis
Podest ruchomy - Podnośnik koszowy na przyczepie samochodowej
Genie TZ-34
Dane techniczne:
- Wysoko

FaceBook