Wypędź smog z domu. Wentylacja mechaniczna a jakość powietrza w mieszkaniu

09 lutego 2017 0 Komentarzy

Media już od jakiegoś czasu żyją tematem złej jakości powietrza w Polsce. Wiadomo: zimą zanieczyszczenia znacznie przybierają na sile, bo zaczynamy na skalę masową ogrzewać nasze mieszkania. Smog stał się zatem smutną rzeczywistością wielu polskich miast. A że ma on bardzo negatywny wpływ na zdrowie nasze i naszych bliskich, to warto zadbać o odpowiednią filtrację powietrza w domu. Jak zminimalizować dopływ zanieczyszczeń z zewnątrz? Jednym z rozwiązań jest zrównoważona wentylacja mechaniczna.


W okresie jesienno-zimowym problem ze smogiem nasila się. Wtedy to do tradycyjnych „trucicieli”, czyli fabryk, wyziewów komunikacji publicznej i prywatnego transportu, dołączają właściciele mieszkań. Za wzrost zanieczyszczeń odpowiada przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli stare piece i kotłownie węglowe. To właśnie one – obok spalin samochodowych - stanowią źródła szkodliwych pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5. Szkodliwe pyły dostają się do górnych dróg oddechowych i krwioobiegu, powodując kaszel, trudności z oddychaniem i krążeniem, choroby serca, alergie, nowotwory, astmę i ostre infekcje układu oddechowego.


Czym jest smog?


Etymologia słowa to zbitek dwóch angielskich wyrazów: smoke (dym) i fog (mgła). W potocznym rozumieniu smog to po prostu brudne, nienadające się do oddychania powietrze, które pojawia się zimą, żeby zniknąć wraz z nadejściem wiosny. Jednak w rzeczywistości zjawisko smogu jest zdecydowanie bardziej złożone, a jego występowanie nie jest uzależnione wyłącznie od pory roku czy ilości fabryk. Aby powstał smog muszą zostać spełnione trzy warunki: współwystępowanie zanieczyszczenia powietrza (przemysłowe, komunikacyjne oraz bytowe, np. z ogrzewania) oraz niekorzystne zjawiska naturalne, czyli znaczne zamglenie i bezwietrzna pogoda, która utrudni odpływ mas powietrza znad danego terenu. Dopiero te trzy zjawiska razem wzięte tworzą tzw. smog, który czasem da się dostrzec na ulicach polskich miast.


Choć smog nie jest w naszym kraju aż tak dokuczliwy jak na przykład w azjatyckich miastach-molochach, to daje się we znaki, a dozwolone poziomy zanieczyszczeń w miastach są wielokrotnie przekraczane. Wkładanie masek ochronnych jest rozwiązaniem doraźnym i raczej stosowanym wyłącznie na zewnątrz. Trudno sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której używamy maseczek również we własnym mieszkaniu. A tymczasem zamknięte pomieszczenia wcale nie chronią nas przed smogiem.


Wentylacja mechaniczna kontra smog


Badania prowadzone przez wiele różnych niezależnych od siebie instytucji wykazały, że powietrze w budynkach jest często bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Tym bardziej dziwi fakt, że wiele osób zupełnie nie zwraca uwagi na jakość powietrza, którym oddycha w mieszkaniu lub w biurze, choć przecież większość swojego czasu spędzamy właśnie w zamkniętych pomieszczeniach. Z odsieczą przychodzi na szczęście wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która nie tylko odzyskuje ciepło, ale również wymienia i filtruje powietrze. Rekuperacja umożliwia wymianę powietrza w domu bez potrzeby otwierania okien, a tym samym zapobiega wietrzeniu domu brudnym powietrzem z zewnątrz. Rekuperator pozwala też odzyskać energii z powietrza, zmniejszając zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, co oznacza mniejszą emisję CO2 i innych zanieczyszczeń do atmosfery.


Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń oraz obniża koszty ogrzewania budynku. To energooszczędne rozwiązanie, które wpływa korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również stan środowiska oraz budżet domowy.
Artykuł opublikowany dzięki firmie STG
Artykuł został przygotowany przez firmę STG Viessmann Poznań specjalizującej się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann tj. kotły gazowe Vitodens i Vitopend, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

PROMOCJA ZIMOWA - WYSTARTOWAŁA
Trzecia szyba za pół ceny
  Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebu

Zabudowa płytą gk, zabudowa poddasza, sufity podwieszane

wykonujemy zabudowy płytą gk, proste, nietypowe, łączone z sufitami napinanymi. wykonujemy również o

Malowanie Dachów

Profesjonalne Malowanie Dachów

działka budowlana Olszewo- Borki 1000 m 2 pełne uzbrojenie

Działka budowlana w Olszewo-Borkach wielkości 1000 m 2 z pełnym uzbrojeniem: woda, gaz, prąd. Wszelk

Działka budowlana Kadzidło w Kadzidle 1000 m 2

Działka budowlana w kadzidle w kierunku na Strzałki z dostępem do drogi publicznej w której znajdują

FaceBook