Nie da się ukryć, że wymiana instalacji elektrycznej jest operacją czasochłonną i wiąże się z dość zaawansowanymi pracami. Dlatego najlepiej przeprowadzić ją w trakcie generalnego remontu. Sprawna oraz odpowiednio zamontowana sieć nie tylko gwarantuje nam bezpieczeństwo, ale również sprawi, że podłączone do nich sprzęty będą działać w prawidłowy sposób i nie zostaną narażone na zniszczenie. Jak zatem zabrać się za wymianę instalacji elektrycznej?
Kiedy należy dokonać wymiany?
Eksperci zalecają w pierwszej kolejności wymianę instalacji, które liczą więcej niż 20 lat. Wszystko za sprawą zmieniającej się technologii oraz materiałów użytych do skonstruowania sieci. Dawniej montowano przewody aluminiowe, które dziś są całkowicie wycofane z użytku. Inną sytuacją, kiedy to należy zdecydować się na instalację nowej sieci, jest jej uszkodzenie lub za mała wydajność. Zdarza się, że pierwotny projekt instalacji był źle skonstruowany i obecnie działa ona na granicy wytrzymałości.
Zleć pracę elektrykowi
Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego też należy pracę tę zlecić specjaliście. Elektryk z uprawnieniami umiejętnie zaplanuje rozmieszczenie przewodów oraz profesjonalnie dokona wszelkich czynności wykończeniowych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że instalacja działa jak należy i nie grozi nam z jej strony żadne niebezpieczeństwo. Na co powinien zwrócić uwagę elektryk? Przede wszystkim musi on dokonać wstępnych oględzin sieci – sprawdzić rodzaj przewodów, typ tablicy rozdzielczej, puszki przyłączeniowe oraz działanie ochrony przeciwpożarowej.
Wymiana rozdzielnicy
Montaż nowych przewodów to najważniejszy element wymiany sieci. Zwieńczeniem tego procesu jest podpięcie nowej rozdzielnicy. Niewielkie i niepozorne urządzenie sprawuje bowiem funkcję swojego rodzaju serca instalacji elektrycznej. Rozdzielnica skrywa w sobie wyłączniki nadmiaroprądowe i różnicoprądowe, zabezpieczające poszczególne obwody oraz całą instalację. W porównaniu do starszych modeli nie doszukamy się w niej tradycyjnych korków. W wyborze odpowiedniej rozdzielnicy z pewnością doradzi ci elektryk wykonujący montaż sieci.
Co jeszcze obejmuje wymiana instalacji?
Oprócz nowych kabli i rozdzielnicy w naszym domu pojawią się także wyłączniki, które uchronią nas przed zwarciami. Oprócz tego elektryk powinien zamontować też specjalne ochronniki, które zabezpieczają instalację przed nagłymi skokami napięcia. Nie zapominajmy też o nowych gniazdkach i włącznikach. Sama ich liczba może ulec zmianie, jeśli elektryk dojdzie do wniosku, że stare rozmieszczenie było za mało wydajne.
Artykuł został przygotowany dzięki produktom el12.pl/kable-i-przewody,k335 |