Wybierz dom zamiast mieszkania. Porównywalne koszty, nieporównywalna jakość życia.

28 stycznia 2020 0 Komentarzy

Wybierz dom zamiast mieszkania. Porównywalne koszty, nieporównywalna jakość życia.

Wybierz dom zamiast mieszkania. Porównywalne koszty, nieporównywalna jakość życia.

Stojąc przed decyzją o wyborze nowego miejsca zamieszkania najczęstszym dylematem jest kwestia, czy wybrać mieszkanie, czy wybudować dom? Jeśli zależy nam na czasie i nie mamy na tyle determinacji, by zająć się budową zapewne wybierzemy lokal mieszkalny. Jeżeli natomiast chcemy pomyśleć o realnym podniesieniu jakości życia warto wybrać własny dom. Dlaczego oba rozwiązania mogą być porównywalne finansowo i czemu lepiej zdecydować się na dom? Przyjrzyjmy się bliżej temu podstawowemu dylematowi.

Dom przy Cyprysowej 56Dom przy Cyprysowej 56 - www.galeriadomow.pl

Mieszkanie – łatwe, szybkie, lecz czy aż tak przyjemne?

Wybierając mieszkanie odpada nam cała zabawa związana z budową domu. Nie musimy załatwiać pozwoleń, szukać ekipy budowlanej i doglądać postępów na budowie. Kupujemy jeden z lokali od dewelopera i zostaje nam tylko wykończenie go do stanu zdatnego do zamieszkania. To niewątpliwie szybkie i proste rozwiązanie, szczególnie dobre, gdy zależy nam przede wszystkim na lokalu. Gdy zaczynamy szukać ciekawych ofert pod względem lokalizacji względem kluczowych punktów danego miasta, temat zaczyna się komplikować. Ceny w najlepszych lokalizacjach są wywindowane do granic zdrowej logiki, ale tym się właśnie rządzi wolny rynek. Ciągle jest popyt na takie lokale, to i cena rośnie. I tu dochodzimy do kluczowej decyzji – chcemy płacić znaczne pieniądze za mieszkanie w mieście, czy decydujemy się na budowę domu w tej samej cenie? Mieszkanie ma swoje plusy, ale jak mawiał filmowy bohater Misia, te plusy nie mogą przesłonić na minusów… Mieszkanie to zawsze współdzielenie przestrzeni z kimś innym. Mimo, że za ścianą, to zawsze nie mamy poczucia totalnej swobody i wolności. Lokal to również bardzo ograniczona przestrzeń. Możemy ją powiększać o balkony, czy tarasy, ale nigdy nie doświadczymy swobody zielonego ogrodu. Warto się zastanowić, czy nie lepiej pomyśleć o domu, chociażby dlatego, że jego budowa może być tańsza od mieszkania w dobrej lokalizacji, w dużym mieście.

Dom przy Alabastrowej 20Dom przy Alabastrowej 20 - www.galeriadomow.pl

Dom i cała reszta – zalety mieszkania całkowicie na swoim

Budowa domu to z pewnością przedsięwzięcie bardziej czasochłonne niż kupno mieszkania, ale zdecydowani bardziej opłacalne, jeśli myślimy o komforcie i swobodzie życia. Wybieramy odpowiedni projekt domu i planujemy od początku, co nam potrzebne, a z czego możemy zrezygnować. Mamy większa kontrolę nad tym jak będzie wyglądało nasze przyszłe mieszkanie. Ile nasz dom będzie miał pokoi, czy będzie miał garaż, czy piwnicę. Oferowane na rynku projekty domów dają szeroką możliwość wyboru odpowiedniego dla nas domu.

Jeśli chcemy budować ekonomicznie, to powinniśmy wybierać projekty domów tanich w budowie. To oszczędne i proste konstrukcje, które wybudujemy taniej niż wyjdzie nas zakup mieszkania. Sprawę będziemy mieli dodatkowo uproszczoną, jeśli po rodzinie przypadnie nam działka budowlana. Wtedy całościowe koszty inwestycji zdecydowanie wychodzą na korzyść domu jednorodzinnego. Zalety mieszkania we własnym domu są powszechnie znane i ciężko z nimi polemizować. Wolność i swoboda bycia u siebie, bez sąsiadów za ścianą, zielona strefa do ogrodu dokoła domu, miejsce na wszystko, nie tylko w pomieszczeniach użytkowych, ale również na strychu, w zaprojektowanej piwnicy, garażu, czy budynku gospodarczym. Dorzućmy do tego brak problemów z parkowaniem samochodu i możliwość życia w ciszy i spokoju przedmieścia, czy wsi i mamy pełna paletę zalet własnego domu. Domu, który – powtórzmy – wybudujemy w cenie mieszkania w mieście, a nawet taniej niż zakup apartament w centrum Krakowa, Warszawy, Poznania, czy Łodzi. Jaki projekt domu wybrać, by cieszyć się swobodą własnego domu i nie wydać na niego majątku?

Dom przy Bukowej 24Dom przy Bukowej 24 - www.galeriadomow.pl

Tani projekt, ekonomiczna budowa, oszczędne użytkowanie.

Dom, który wybudujemy w cenie mieszkania, to konstrukcja prosta i szybka w budowie. Najlepiej wybierajmy takie projekty domów, które nie posiadają architektonicznych udziwnień i dadzą się bez problemu postawić. Parterowe, lub z poddaszem użytkowym, ale zarazem z prostym dachem, najlepiej dwuspadowym (najtańsza konstrukcja). Jeśli porównujemy mieszkania do domu, to przeciętny lokal ma powierzchnię użytkową 45-70 m². Ceny przy większych mieszkaniach są na tyle drogie, że czasem nie warto ich nawet analizować. Zapłacić za 80 m² mieszkanie 600 tys., czy za 300-400 wybudować dom jednorodzinny o powierzchni 120 m²? Wybór powinien być oczywisty, szczególnie dla rodzin z dziećmi lub par planujących założenie rodziny. Dom z reguły budują rodziny, nie kupują ich single, dlatego argument odnoszący się do dzieci może przeważać w podejmowaniu decyzji. Nigdzie nasze pociechy nie będą miały lepszych warunków dla swobodnego wzrastania, w poczuciu bezpieczeństwa i spokoju, niż we własnym domu. We własnym ogródku, piaskownicy, czy placu zabaw.

Dom przy Wiosennej 8Dom przy Wiosennej 8 - www.galeriadomow.pl

Decyzję o budowie domu podejmujemy by polepszyć nasze warunki egzystencji. W perspektywie jednak zawsze mamy obecne, lub przyszłe dzieci, dla których warto się postarać. Budowa własnego domu, szczególnie iż nie jest droższa od przeciętnego mieszkania, to inwestycja która procentuje. Pierwsze efekty to szczęście i bezpieczeństwo naszej rodziny.

 

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

 
  Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krispol to ceniony polski producent kompletu stolar

Własny dom z ogrodem 20 minut od centrum Ostrołęki

Działki w Zaorzu.Działki – nieco powyżej 1200 m2.Każda działka ma wydane warunki zabudowy na budowę

Projektowanie i aranżacja wnętrz

Przygotowuje kompleksowe projekty wnętrz oraz projekty poszczególnych, pojedynczych pomieszczeń.
Głów

Planujesz Remont Łazienki Kuchni Wywóz gruzu itp

Wywóz gruzu z remontu domu mieszkania , złomu ,ścinki blachy, odpady drewniane,ziemi itp
tel 514-073-

Renowacja odnowienie wanny - najlepsza metoda

Stara wanna w łazience może sprawiać kłopoty. Można ją jednak wykorzystać do stworzenia nowej super-

FaceBook