Wprowadzony nowy podział projektu budowlanego na projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny spowodował zmiany dotyczące specjalizacji budowlanych – pojawia się nowa specjalizacja: techniczno-budowlana.
Chcesz wykonywać projekty budowlane, być kierownikiem budowy lub sprawować nadzór autorski lub inwestorski? Potrzebne ci będą do tego uprawnienia budowlane.
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługiOsoba, która chce wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie musi posiadać odpowiednie wykształcenie techniczne oraz praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju oraz stopnia skomplikowania działalności. Te kwalifikacje potwierdza decyzja o nadaniu uprawnień budowlanych, wydana przez właściwy organ samorządu zawodowego po pozytywnie złożonym egzaminie.
Samodzielna funkcja techniczna w budownictwie to działalność związana z fachową oceną zjawisk technicznych lub samodzielnym rozwiązywaniem zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych.
Wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie obejmuje:
- projektowanie, sprawdzenie projektów architektoniczno-budowlanych i technicznych oraz sprawowanie nadzoru autorskiego
- kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi
- kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz kontrolę i nadzór nad wytwarzaniem tych elementów
- wykonywanie nadzoru inwestorskiego
- sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych.
Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi stanowią także podstawę do kierowania wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych, a także do wykonywania nadzoru inwestorskiego. Ponadto uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi umożliwiają sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych.
Jakie uprawienie można uzyskaćUprawnienia budowlane udzielane są w specjalnościach:
- konstrukcyjno-budowlanej
- inżynieryjnej: mostowej, drogowej, kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych, kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym
- hydrotechnicznej
- wyburzeniowej
- instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji urządzeń: telekomunikacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, elektrycznych i elektroenergetycznych.
W ramach tych specjalności mogą być wyodrębnione specjalizacje techniczno-budowlane.
Co jest potrzebne, aby uzyskać uprawnienia budowlanedo projektowania bez ograniczeń:
- ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności
- odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów
- odbycia rocznej praktyki na budowie
do projektowania w ograniczonym zakresie:
- ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności lub studiów drugiego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności
- odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów,
- odbycia rocznej praktyki na budowie
do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:
- ukończenia studiów drugiego lub pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności
- odbycia odpowiednio półtorarocznej lub trzyletniej praktyki na budowie
do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie:
- ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności lub studiów pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności, lub studiów pierwszego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności, lub
- posiadania tytułu zawodowego technika lub mistrza, albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika w zawodach związanych z budownictwem w zakresie odpowiednim dla danej specjalności
- odbycia praktyki na budowie w odpowiednim wymiarze
do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:
- ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności
- odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów
- odbycia półtorarocznej praktyki na budowie
do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie:
- ukończenia: studiów pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności lub studiów drugiego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności,
- odbycia rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów
- odbycia półtorarocznej praktyki na budowie.
Dla osób ubiegających się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń, posiadających już uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w tej specjalności, nie jest wymagane odbycie praktyki przy sporządzaniu projektów, a także na budowie. W przypadku ubiegania się o nadanie uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi okres praktyki liczy się odrębnie.
Uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności pozwalają na sporządzanie projektu zagospodarowania działki lub terenu w zakresie tej specjalności.
Szczegóły na stronie
biznes.gov.pl
Komentarze
Dodaj Komentarz