Dokument jest spełnieniem deklaracji wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego, dotyczącej przygotowania rekomendacji w zakresie projektowania uniwersalnego przestrzeni publicznych dla tzw. publicznych zamawiających.
- Katalog dobrych praktyk pozwoli projektantom zarówno obiektów infrastrukturalnych, jak i kubaturowych, korzystać z wzorców bazujących na doświadczeniach użytkowników inwestycji - powiedział wiceminister T. Żuchowski.
Projekt standardów powstał jako poradnik - kodeks dobrych praktyk. Przedstawiono w nim najlepsze rozwiązania projektowe, także w formie graficznej. Projektowanie odpowiednich warunków w przestrzeni dla zróżnicowanej grupy użytkowników jest wyzwaniem dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, dlatego założeniem dokumentu jest wskazanie najlepszych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami, wyrobienie odpowiednich nawyków projektowych, jak również uwrażliwienie obecnych i przyszłych architektów i inżynierów budownictwa na potrzeby użytkowników.
Dokument został stworzony na podstawie obowiązujących przepisów, istniejących publikacji odnoszących się do tematyki dostępności jak również w oparciu o uwagi zgłoszone podczas konsultacji i uzgodnień pierwotnej wersji poradnika. Opracowanie stanowi materiał wyjściowy do dalszych działań mających na celu wypracowanie jak najbardziej optymalnych rozwiązań, uwzględniając możliwie najszerszą grupę użytkowników.
Poradnik dostępny jest na
stronie MIB.