REKUPERACJA-CZĘSTE PYTANIA NA TEMAT SYSTEMÓW WENTYLACJI Z ODZYSKIEM CIEPŁA

18 sierpnia 2017 Komentarzy

Dziś odpowiadamy na najczęstsze pytania związaną z rekuperacją w domach jednorodzinnych

Dziś odpowiadamy na najczęstsze pytania związaną z rekuperacją w domach jednorodzinnych
 
 
Czy rozpatrywanie rekuperacji wyłącznie pod kątem ekonomicznym jest prawidłowe?
Ocena zasadności zastosowania rekuperacji rozpatrywana wyłącznie pod kątem ekonomicznym jest częstym błędem. Rekuperacja ma za zadanie zmniejszyć straty ciepła ponoszone na wentylację, co rzeczywiście ma wpływ na koszty związane z utrzymaniem domu. Jednak możliwe do uzyskania oszczędności nie są jedyną korzyścią zastosowania rekuperacji. Ważniejszym aspektem niż czynniki ekonomiczne jest zwiększenie komfortu w domu. Jest to cecha, której nie da się wycenić, a która ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców oraz wpływa na stan budynku. Częstym błędem użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest porównywanie kosztów jakie ponieśli na ogrzewanie swojego domu z kosztami ogrzewania np. sąsiadów, którzy nie korzystają z takiego systemu. Nie można bowiem porównywać kosztów ogrzewania domu z prawidłowo działająca wentylacją i z nieustannie świeżym czystym powietrzem, do domu bez idealnie działającej wentylacji (bo taką możemy założyć w przypadku domu z wentylacją tradycyjną).
 
Gdzie najlepiej zamontować rekuperator?
Najlepsze miejsce do montażu rekuperatora zależne jest od architektury budynku. W niektórych domach rekuperator najlepiej będzie zlokalizować na strychu, w innych lepszym miejscem będzie piwnica. Planując odpowiednie miejsce należy wziąć pod uwagę, aby dostęp do urządzenia nie był utrudniony, aby dało się poprowadzić stosunkowo niedługie odcinki kanałów wentylacyjnych, aby pracujące urządzenie nie naruszało spokoju mieszkańców. Bardzo ważne jest, by temperatura pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany rekuperator, nie spadała zimą poniżej 0°C. Istotne jest również, by możliwe było odprowadzenie skroplin. W praktyce rekuperatory najczęściej są montowane na ocieplonym strychu, ponieważ lokalizacja urządzenia w tym miejscu pozwala na swobodne rozprowadzenie instalacji.
 
 
Czy przenoszenie się zapachów pomiędzy pomieszczeniami może być spowodowane nieprawidłowym działaniem rekuperatora?
To zależy jaki wymiennik został w nim zastosowany. W wymiennikach obrotowych naturalnym jest, że strumień powietrza czystego i zużytego mieszają się, więc zapachy mogą przenikać do innych pomieszczeń niż miejsc, w którym powstają. Jednak na rynku istnieją wymienniki, które w niemalże 100% ograniczają mieszanie się różnych strumieni powietrza (np. wymienniki spiralne o deklarowanej przez producenta szczelności 99,9%). Jeśli pomimo zastosowania rekuperatora o wysokim stopniu szczelności zapachy przenoszą się pomiędzy pomieszczeniami, wina może leżeć po stronie nieszczelności wewnątrz urządzenia lub po stronie instalacji. Nieszczelne kanały lub błędnie rozprowadzona instalacja mogą być przyczyną przenoszenia się zapachów.
 
 
Aby dowiedzieć się więcej na temat rekuperacji warto odwiedzić specjalistę. Więcej na
http://www.rekuperacja.ostroleka.pl/
Zdjęcia do artykułu:

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 9344
zdjecie 9344
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!W dobie podwyżek cen materiałów budowlanych ogłaszamy os

Sprzedam dom z siedliskiem

Sprzedam dom z siedliskiem o powierzchni 0.82ha z dostępem do rzeki Róż. Dom usytuowany na kolonii o

Kierownik Budowy

Wykonam usługę kierownika budowy. Uprawnienia konstrukcyjno- budowlane.

Wywiozę Styropian odpady po termoizolacji budynku i inne

Wywiozę styropian z elewacji budowlany ze sprzętu AGD RTV itp .Styropian musi być czysty i spakowany

Usługi Remontowo-Budowlane,  wolne  terminy!

Wszelkie prace remontowo - budowlane,  tel. 502764995

FaceBook