Przyspiesza realizacja programu Mieszkanie Plus. Poczta Polska wytypowała kolejne grunty pod budowę tanich mieszkań

17 lipca 2017 0 Komentarzy
Przyspiesza realizacja programu Mieszkanie Plus. W ubiegłym tygodniu do Sejmu trafił projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, czyli państwowym banku ziemi. KZN umożliwi budowanie tanich mieszkań na gruntach Skarbu Państwa. Taka inwestycja ruszy niedługo w Warszawie, na działkach przekazanych przez Pocztę Polską. Łącznie na warszawskiej Woli ma powstać 1100 lokali w ramach Mieszkania Plus. Poczta wytypowała już kolejne grunty.

– Zainteresowanie programem Mieszkanie Plus w całej Polsce jest bardzo duże. Każda realizacja, choćby w najmniejszym mieście, wywołuje ogromne zainteresowanie mediów, samorządów, lokalnych elit, a przede wszystkim mieszkańców. Ludzie dzwonią, pytają, jak ma to wyglądać, kiedy będą mieszkania, jaka będzie ich dostępność. Każda realizacja i każde podpisanie umowy wywołują ogromne zainteresowanie społeczne – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Bartłomiej Pawlak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Ogłoszony we wrześniu 2016 roku rządowy program Mieszkanie Plus ma zwiększyć liczbę mieszkań dostępnych dla osób o średnich dochodach, którzy nie mogą zaciągnąć kredytu mieszkaniowego na rynkowych zasadach. Umożliwi to wykorzystanie nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa.

Mieszkanie Plus opiera się na trzech filarach. Pierwszym są Indywidualne Konta Mieszkaniowe, na których będzie można odkładać pieniądze na zakup albo remont mieszkania. Regularne oszczędzanie ma być dodatkowo premiowane przez rząd. Drugi filar to wsparcie dla budownictwa społecznego i spółdzielczego. Trzeci zakłada utworzenie Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN), czyli państwowego banku ziemi, który będzie rozporządzał gruntami przekazanymi przez Skarbu Państwa i przekazywał je na cele budownictwa mieszkaniowego zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.

Projekt ustawy o KZN, który powstał w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, przyjęła 5 lipca Rada Ministrów. W ubiegłym tygodniu został przedłożony w Sejmie. Nowe przepisy zobowiążą m.in. samorządy, Lasy Państwowe, Agencję Mienia Wojskowego i inne państwowe spółki do sporządzania wykazów swoich nieruchomości i przekazywania ich do krajowych zasobów.

W ubiegłym tygodniu jako pierwsza na taki krok zdecydowała się już Poczta Polska. Spółka przekazała dwie działki w Warszawie z przeznaczeniem pod budowę 1100 mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Pierwsza ponaddwuhektarowa działka jest położona przy ul. Sowińskiego na Woli. Powstaną na niej budynki, w których znajdzie się ok. 450 lokali mieszkalnych. Druga, o powierzchni trzech hektarów. znajduje się przy ul. Worcella, również na warszawskiej Woli. Na tym gruncie wybudowanych zostanie ok. 650 mieszkań. Poczta Polska podpisała już w tej sprawie porozumienie ze spółką BGK Nieruchomości, która sfinansuje budowę.

– W ramach porozumienia, które zawarliśmy z BGK Nieruchomości, wytypowaliśmy pięć lokalizacji interesujących dla obu stron. Dwie są w Warszawie: przy ulicy Sowińskiego i Worcella, łącznie mają około 5,5 ha. Pozostałe lokalizacje to Wrocław, Rybnik i Grudziądz. Wytypowaliśmy również kolejne grunty, które pasują do potrzeb programu Mieszkanie Plus. To lokalizacje rozproszone po całej Polsce. Możemy być atrakcyjnym partnerem dla programu Mieszkanie Plus, a jednocześnie odnieść z tego tytułu sukces komercyjny – mówi Paweł Skoworotko, członek zarządu Poczty Polskiej.

Działki, na których będą realizowane obie inwestycje, zostały wniesione przez Pocztę Polską w formie aportu. Obecny w trakcie podpisania umowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Witold Słowik ocenił, że dzięki ostatnim postępom realizacja programu Mieszkanie Plus znacznie przyspieszy.

– Realizacja tego programu dynamicznie rusza, a jego potencjał jest bardzo duży. Kilka dni temu wicepremier Mateusz Morawiecki wbił symboliczną łopatę pod budowę mieszkań w Gdyni. W ostatnich dniach rozpoczęła się budowa w Pruszkowie oraz w Wałbrzychu, teraz dołączyła Warszawa. To dopiero początek realizacji programu. BGK, który jest częścią składową Polskiego Funduszu Rozwoju, intensywnie pracuje nad tym, aby znaleźć kolejne lokalizacje i zapewnić im finansowanie – mówi Witold Słowik, wiceminister rozwoju.  

Rząd zakłada, że koszt budowy metra kwadratowego lokalu w ramach Mieszkania Plus nie będzie przekraczał 2–3 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Natomiast czynsze, które będą płacić osoby wynajmujące państwowe mieszkania, będą zawarte w granicach 10–20 zł za mkw.

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, obecnie w ramach programu Mieszkanie Plus buduje się ponad 1,2 tys. mieszkań, a kolejne 10 tys. jest w przygotowaniu.

– Pierwsze realizacje będziemy chcieli oddawać już w I kwartale przyszłego roku. To inwestycje w Białej Podlaskiej i Jarocinie, kolejne, które są w trakcie będą oddawane pod koniec przyszłego roku – deklaruje Bartłomiej Pawlak.

źródło: newseria.pl
zdjecie 4500
Hurtownia  ARCO- materiały budowlane  /Ławy 75  k.Rzekunia/

OFERUJEMY W PROMOCYJNYCH CENACH >>> PONIŻSZY ASORTYMENT BUDOWLANY: STYROPIAN biały, grafitowy, ni

COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz! Krishome to ceniony polski producent kompletu stolar

CZYSZCZENIE KOMINA

Czyszczenie komina – kiedy i dlaczego to ważne?


Czy wiesz, że czyszczenie komina to obowiązek prawny?


Sprzedam działkę Gmina Kadzidło

Witam Sprzedam działkę budowlaną 12.49ar, 4km+- od Kadzidła (Golanka) Działka uzbrojona, wyprowadzon

Praca

Przyjmę do pracy do posadzek . Praca przy mixokrecie.

FaceBook