Na poddaszu liczą się trzy kwestie - straty ciepła zimą, upał latem i podwyższony poziom wilgoci, który wynika z przecieków z zewnątrz lub jest efektem działań prowadzonych na poddaszu. Jeśli chcesz zabezpieczyć to pomieszczenie na wszystkich frontach, użyj płyty gipsowo-kartonowej odpornej na wilgoć.
Dlaczego wysoka izolacja termiczna jest ważna na poddaszu?
Izolacja termiczna odgrywa kluczową rolę pod względem ogrzewania domu. Przez dach ucieka 30% ciepła. Płyta na poddasze g-k razem z izolacją z wełny mineralnej skutecznie chronią poddasze przed stratami energii cieplnej. Najważniejsze zalety zastosowania płyt gipsowo-kartonowych na poddaszu to:
- oszczędność energii - wysoka izolacja termiczna pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę na poddaszu. Ogranicza się straty ciepła do otoczenia, a to przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
- komfort cieplny: skuteczna izolacja termiczna tworzy stabilne warunki cieplne na poddaszu, co wpływa pozytywnie na komfort użytkowników. Pomieszczenie jest cieplejsze i panuje na nim przyjemna atmosfera.
- zmniejszenie mostków termicznych - dobrej jakości izolacja termiczna pomaga zmniejszyć mostki termiczne, czyli obszary, przez które ucieka ciepło i powstają szczeliny zimna.
- ochrona przed kondensacją - w przypadku niewłaściwej izolacji, para wodna skrapla się na zimnych powierzchniach. Prowadzi to do powstania pleśni i innych problemów związanymi z wilgocią.
- dłuższa żywotność budynku - poprawa izolacji termicznej na poddaszu przekłada się na mniejsze wahania temperatury. Wpływa to pozytywnie na dłuższą żywotność materiałów budowlanych, takich jak drewno lub stelaże.
Płyty gipsowo kartonowe stanowią dodatkowy element izolacji poddasza. Wykańczają izolację termiczną i poprawiają jej funkcjonowanie.
Płyta gipsowo-kartonowa a wilgoć na poddaszu
Wilgoć to ważny czynnik, który może znacząco wpłynąć na wybór odpowiedniej płyty gipsowo-kartonowej. Największe zagrożenia, jakie niesie ze sobą obecność wilgoci, to:
- deformacja płyty, taka jak rozwarstwienie, wypaczenie,
- rozwój pleśni,
- podatność na zniszczenia.
Za tym wszystkim idzie konieczność częstej wymiany płyt, jeśli użyłbyś standardowych. Na szczęście istnieje duży wybór płyt impregnowanych, które są odporne na podwyższony poziom wilgotności.
Zabudowa poddasza z płyt g-k - montaż na profilach ocieplenia wełną mineralną
Znajdziesz je pod oznaczeniem GKBI i w zielonym opakowaniu. Płyt tych użyj na całym poddaszu, zwłaszcza jeśli pod podłogą znajdują się łazienka lub kuchnia. Planujesz zrobić na poddaszu pomieszczenia gospodarcze? Suszarnia czy pralnia też będą potrzebowały ochrony przed wilgocią.
Płyty gk umieszcza się na stelażu zamontowanym na warstwie ocieplenia z wełny mineralnej, przed ostatnią warstwą, czyli folią paroizolacyjną i mocuje wkrętami ze stali nierdzewnej. Następnie szpachluje się spoiny - miejsca styku płyt muszą być gładkie. Jeśli chcesz ułatwić sobie prace, użyj płyt Rigips, które mają spłaszczone krawędzie.
Materiał zewnętrzny.
Komentarze
Dodaj Komentarz