Pakiet wolnościowy w prawie budowlanym przyjęty przez rząd

13 listopada 2019 6 Komentarzy

 Proobywatelskie, deregulacyjne, wolnościowe – takie są zmiany w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych małych automatów. Pakiet zmian w prawie budowlanym zaproponowanych przez ministerstwo został właśnie przyjęty przez rząd.

Proobywatelskie, deregulacyjne, wolnościowe – takie są zmiany w prawie budowlanym, które przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Znikną absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych małych automatów. Pakiet zmian w prawie budowlanym zaproponowanych przez ministerstwo został właśnie przyjęty przez rząd.
 
Będzie bezpieczniej - stare samowole do uproszczonej legalizacji
Ważna zmiana poprawiająca bezpieczeństwo budynków dotyczy starych - co najmniej 20-letnich - samowoli budowlanych. Łatwiej będzie je zalegalizować, co pozwoli włączyć je w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
 
Deregulacja i pakiet wolnościowy
Budujący będą na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę lub zgłoszenie składać mniej dokumentów. Zamiast taczki z projektami, inwestorowi wystarczy kilka teczek. Do wniosku będzie dołączał tylko część obecnego projektu budowlanego. Zmniejszy się również liczba wymaganych egzemplarzy projektu dołączanego do wniosku z 4 do 3.
 
Po zmianach projekt budowlany będzie składał się z projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu), projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) i projektu technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna). Projekt techniczny będzie trzeba złożyć w urzędzie razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.
 
Likwidujemy absurdy: biletomaty, wpłatomaty, automaty sprzedające, paczkomaty, automaty przechowujące przesyłki lub automaty służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie będą wprost w ustawie zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia. Na dynamicznie rozwijającym się rynku różnego rodzaju automatów nie potrzebna jest decyzja o pozwoleniu na budowę i dziennik budowy dla każdego takiego automatu. Zatem zostanie to po prostu uregulowane wprost w ustawie. - czytamy na stronie www.gov.pl
 
W nowelizacji pojawią się kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, czy przydomowych tarasów naziemnych. Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej.
 
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie granicznego, pięcioletniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Do tej pory było tak, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę można było stwierdzić wiele lat po tym jak budynek już powstał i był użytkowany. Prowadziło to do niepewności prawnej. Nowe rozwiązania sprawią, że po 5 latach od doręczenia lub ogłoszenia decyzji nie będzie można już jej wzruszyć.
 
Bezpieczeństwo pożarowe po kontrolach w escape roomach i na przyszłość
Kwestie bezpieczeństwa użytkowania wzmocnione będą również w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo pożarowe, na przykład przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.
 
Co jeszcze zmieni ustawa
Zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji. Będą sprzyjać przyłączaniu nowych inwestycji do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Pojawią się konkretne terminy dla przedsiębiorstw przedłużających podłączenie, których przekroczenie spowoduje naliczenie kar. Ustawa wprowadzi zakaz pobierania przez przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne opłaty za wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci.
 
https://www.mgprojekt.com.pl/ 
 
źródło: www.gov.pl

Komentarze

...
08:33, 14 listopada 2019

Bardzo dobrze, im mniej biurokracji tym lepiej.
Jeszcze to nie to co mogło by być, ale nie będę narzekał :)
Może z czasem jeszcze zmniejszą tą biurokracje.

...
16:25, 14 listopada 2019

A co z domkami letniskowymi na działkach rekreacyjnych dalej trzeba się płaszczyć przed postawieniem domku 5na 5 na 5 w urzędach?

...
22:09, 14 listopada 2019

Tylko mafia strażaków coraz bardziej komplikuje prawo a projektanci płacą słono za uzgodnienie projektu z rzeczoznawca ppoż.  

...
23:20, 14 listopada 2019

Jeśli tak zmienia sie prawo budowlane to moze zrobia porządek z uprawnieniami budowlanymi

...
09:47, 15 listopada 2019

Pęczek bzdur. Ten kto to pisze chyba nie ma pojęcia o obecnych procedurach. Dziś nie składa się do pozwolenie nic więcej co opisano,
natomiast do pozwolenia na użytkowanie załącza
się projekt budowlany z ewentualnymi zmianami
nikt nie wymaga dokumentacji wykonawczej, bez
której można wybudować i uzyskać pozw na użytk. A projekt techniczny od dawna nie istnieje i nikt nie wymaga takiej.dokumentacji obecnie. Cieszcie sie z utrudnień ktore nas czekają.

...
19:47, 15 listopada 2019

Wracamy do Prawa Budowlanego napisanego przez Pana Prezydenta Mościckiego.
Szkoda tylko "ciężkiej" pracy poprzednich panów ministrów i całej,  armii koleszków prawników, którzy zrobili majątki na pisaniu kompletnie nie potrzebnych paragrafów.
Jeszcze zapraszam ta bandę urzedoli do Mozambiku, gdzie jak na całym Świecie decyzja administracyjną pozwolenia na budowę jest koncepcja architektoniczna i zgodność z MPZP. A projekt budowlany powstaje w trakcie realizacji inwestycji. Tym ludziom takie coś nie mieści się w głowach. Idealnym przykładem obecnego prawa jest wydanie decyzji w naszym miasteczku na budowę muzeum Polon. Światowej sławy autora projektu Pana Prof.Rainera Mahlamäki, wykładowcę najznamienitszych uczelni technicznych, gdzie juz tylko sprzątanie w jego pracowni nobilituje, sprawdzały w naszym , pozał się Boże urzędzie, niedomyte i niedouczone dziewczynki po jakimś liceum, które juz w zasadzie były na macierzymskim. Zawieść ich wszystkich na Madagaskar.
SlavekDodaj Komentarz


zdjecie 1161
zdjecie 1161
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!Drodzy Inwestorzy  wybierając produkty marki KRISPOL do

Szukam gruntów pod elektrownię PV - dzierżawa

Poszukujemy gruntów do dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną:
- Powierzchnia od 1,5ha do 300ha
-

Meble na wymiar

Nasza firma od 20 lat wykonuje najwyższej jakości meble na wymiar na terenie Warszawy i okolic. Daje

Kredyt hipoteczny

U nas zrealizujesz swoje marzenie o kupnie domu, mieszkania,działki. Sprawdź
ofertę kredytu hipotecz

Dachy- Ogrodzenia Sprzedaż i Montaż

Oferujemy sprzedaż i montaż pokryć dachowych i ogrodzeń.
Zapraszamy
Dachy Załuska
Biuro Ostrołęka ul. W

FaceBook