Nowe wymagania dla budynków w Unii Europejskiej

23 marca 2023 0 Komentarzy

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim przyjęła nowelizację dyrektywy o efektywności energetycznej budynków, by wprowadzić w życie projekt RePowerEU i ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Terminy: od 2026 wszystkie nowe budynki publiczne mają być zeroemisyjne, a od 2028 pozostałe nowe budynki, muszą one też być wyposażone w instalacje fotowoltaiczne.

9 lutego 2023 r. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim przyjęła nowelizację dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD, tzw. dyrektywa budynkowa). Jej celem jest poprawa „zdrowia energetycznego” Unii, redukcja zużycia energii i emisji dwutlenku węgla przez modernizację istniejących budynków oraz zapewnienie, że nowe budynki są z zerową emisją odpowiednio do 2026 i 2028 roku. Chodzi zarówno o budynki mieszkalne, jak i użyteczności publicznej.

Dyrektywa wprowadzi także obowiązek wystawiania świadectw energetycznych dla budynków, a także określenie klas energetycznych od A do G. Termin na osiągnięcie klasy E, najbardziej efektywnej energetycznie, to 2030. Wyższe i niższe klasy mają zostać osiągnięte odpowiednio do 2026 i 2033. Wszystkie budynki starsze niż 25 lat będą miały obowiązek modernizacji – najstarsze do 2026, a następne do 2030.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz Instytut Reform przygotowały raport „Rozpakowujemy RePowerEU. Kierunek na zdrowe i przyjazne energetycznie domy”, w którym wyjaśniają, że większość budynków jest nieocieplonych, co skutkuje bardzo wysokimi cenami energii oraz paliw, a także dużymi emisjami dwutlenku węgla. Czas aby to zmienić, a dyrektywa budynkowa z założeń projektu RePowerEU może pomóc w powstrzymaniu agresji Rosji oraz wzroście ubóstwa energetycznego.

Dyrektywa ma za zadanie zapewnić, że nowe budynki będą zgodne ze standardami energetycznymi i będą osiągać coraz lepsze wyniki w zakresie redukcji emisji. Od 2028 roku każdy nowy budynek będzie musiał być wyposażony w instalacje fotowoltaiczne, a obecne będą wymagać modernizacji.

Czas pokaże jak wprowadzane regulacje wpłyną na ceny nieruchomości oraz portfele Polaków.

 

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 1628
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!Krishome to ceniony polski producent kompletu stolarki o

Hurtownia  ARCO- materiały budowlane  /Ławy 75  k.Rzekunia/

OFERUJEMY W PROMOCYJNYCH CENACH >>> PONIŻSZY ASORTYMENT BUDOWLANY: STYROPIAN biały, grafitowy, ni

Malowanie Dachów

Profesjonalne Malowanie Dachów

Sprzedam działkę w Czarnowcu - ul. Leśna, 35a

W skład nieruchomości wchodzą trzy działki: 181, 182/1, 183/1 powierzchnia łączna 3500 m2.
Lokalizacj

Sprzedam  działkę budowlaną.

Sprzedam działkę budowlaną w Ostrołęce przy ul. Zwycięzców o powierzchni 1308 m/2 - 270 zł/m2 , skła

FaceBook