Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie z drugiej ręki?

26 kwietnia 2021 0 Komentarzy

Mieszkania z rynku wtórnego od zawsze cieszą się bardzo dużą popularnością. Warto przy tym pamiętać, że zakup nieruchomości to niezwykle poważna decyzja i z pewnością nie należy jej podejmować pochopnie. Inwestując w mieszkanie trzeba się kierować zasadą ograniczonego zaufania. Jeżeli formalności związanych z zakupem mieszkania jest zbyt dużo, można skorzystać z porady profesjonalistów.

Gdzie szukać mieszkań z rynku wtórnego?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na znalezienie mieszkania z rynku wtórnego jest przeglądanie ofert zamieszczonych w sieci. Niezliczone ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości można znaleźć m.in. w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Pomocne mogą się także okazać lokalne fora internetowe, gdzie można zasięgnąć opinii innych, szczególnie osób zamieszkujących preferowaną przez nas okolicę.

Znacznie mniej popularnym miejscem na znalezienie własnego mieszkania z drugiej ręki jest prasa. Szczególnie dobrze jest sięgać po tytuły branżowe poświęcone właśnie rynkowi nieruchomości.

Z pewnością warto również odwiedzić strony firm deweloperskich. Wbrew pozorom stanowią one bowiem znakomite źródło szczegółowych informacji dotyczących danej inwestycji, nawet jeśli została oddana do użytku przed kilkoma laty.

Co należy sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego należy wziąć pod uwagę lokalizację. Warto zwrócić uwagę czy w pobliżu znajdują się niezbędne punkty handlowe i usługowe, tj. sklepy, przychodnie, przedszkola czy tereny zielone.

Dobrym pomysłem jest spacer wokół osiedla. Dzięki temu można się łatwo przekonać się, czy dana lokalizacja spełnia nasze oczekiwania.

Samo mieszkanie najlepiej jest oglądać w dzień. Dzięki temu znacznie łatwiej zauważyć jakiekolwiek mankamenty. Na tym etapie warto również zapytać właściciela, które elementy wyposażenia zostają w mieszkaniu. Wówczas zyskujemy pewność, że kiedy się wprowadzimy, zupełnie nic nas nie zaskoczy.

Jakie dokumenty sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Pierwszy i bez wątpienia najważniejszy dokument, który należy sprawdzić to księga wieczysta wybranej nieruchomości. Można ją obecnie przejrzeć online bądź też zwrócić się z prośbą o wydanie odpisu z księgi do odpowiedniego urzędu.

Treść księgi wieczystej warto dokładnie przeanalizować zarówno na początku, jak i tuż przed podpisaniem umowy kupna nieruchomości. Tylko wtedy zyskujemy pewność, że nic się nie zmieniło. Z księgi wieczystej można się dowiedzieć kto jest właścicielem nieruchomości, a także czy nieruchomość posiada jakiekolwiek wady prawne lub zadłużenia.

Warto również poprosić aktualnego właściciela o zaświadczenie dotyczące uregulowanych należności za czynsz oraz media. Jeśli osoba, która sprzedaje mieszkanie, prowadzi własną działalność gospodarczą, należy się także upewnić, że nie zalega z płatnościami do ZUS lub US.

Podatek przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego

Osoby decydujące się na zakup własnego mieszkania z rynku pierwotnego, są zwolnione z płacenia podatku, gdyż jest on wliczony w VAT odprowadzany przez dewelopera. Jeśli jednak mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, istnieje obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% ceny nieruchomości. Najczęściej wszelkie formalności związane z podatkiem wypełnia za klienta notariusz. Odbywa się to w trakcie podpisywania umowy kupna mieszkania.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 4528
zdjecie 4528
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

  Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krispol to ceniony polski producent kompletu stolarki

Przeszklenia drzwiowe.

Wykonam przeszklenia witrazowe do drzwi,scian i okien.Cena jest ustalana indywidualnie w zależności

NOWOCZESNY, NIEDUŻY, EKOLOGICZNY DOM W STANIE DEWELOPERSKIM

W najnowszej ofercie przedstawiam Państwu nieduży, parterowy dom o pow. 120 m2 z dwustanowiskowym ga

POSADZKI MIXOKRETEM

Wykonujemy posadzki agregatem spalinowym. Szybko i dokładnie. Zapraszam do kontaktu nr. tel. 5051450

Dotacja na termomodernizację budynków mieszkalnych

Kompleksowa pomoc przy wypełnianiu wniosków na termomodernizację budynków z programu "Czyste powietr

FaceBook