Mikroinstalacja fotowoltaiczna krok po kroku

12 marca 2016 0 Komentarzy
Jak zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną? Jakie koszty trzeba brać pod uwagę? Co oznacza system on-grid i off-grid? Gdzie można sprawdzić uprawnienia instalatora? W którą stronę powinny być skierowane panele i o czym nie można zapomnieć podczas montażu? Eksperci z Fundacji BOŚ, która realizuje kampanię informacyjną „Postaw na Słońce” ze środków NFOŚiGW przygotowali kilka podpowiedzi.

Jak zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną? Jakie koszty trzeba brać pod uwagę? Co oznacza system on-grid i off-grid? Gdzie można sprawdzić uprawnienia instalatora? W którą stronę powinny być skierowane panele i o czym nie można zapomnieć podczas montażu? Eksperci z Fundacji BOŚ, która realizuje kampanię informacyjną „Postaw na Słońce” ze środków NFOŚiGW przygotowali kilka podpowiedzi.

 

Złóż wniosek

Jeżeli chcesz stworzyć instalację fotowoltaiczną złóż wniosek do przedsiębiorstwa energetycznego. To gwarancja przyłączenia instalacji do sieci elektroenergetycznej. Treść wniosku znajdziesz na stronie internetowej przedsiębiorstwa zajmującego się przesyłem lub dystrybucją energii elektrycznej. Do wniosku dołącz plan zabudowy na mapie, dokumentację techniczną dotyczącą parametrów pracy urządzeń, wypis miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu lub decyzję o warunkach zagospodarowania terenu i zabudowy.

 

Dobierz materiały

Mikroinstalacja to inwestycja na lata. Dobierz odpowiednie materiały; możesz korzystać z dostawców polskich i zagranicznych. Na instalację składają się: panele fotowoltaiczne, inwerter, system mocowania, zabezpieczenia i przewody, a także koszty montażu i konfiguracji. Tworzenie takich instalacji jest przedsięwzięciem dość kosztownym, ale możesz sporo zaoszczędzić na zakupie energii. Pamiętaj: koszy instalacji zwracają się dopiero po 10 latach jej użytkowania. Główną część wydatków stanowią moduły fotowoltaiczne; niekiedy do ponad 50 proc. inwestycji. Dlatego warto zwróć uwagę na jakość materiału i termin gwarancji: zazwyczaj powinno to być kilkanaście lat.

Wybierz system

Instalację fotowoltaiczną możesz przyłączyć do sieci energetycznej lub z tego zrezygnować W przypadku podłączenia (on-grid) - nadwyżka produkowanej energii jest przekazywana do sieci co umożliwia sprzedaż energii. Jednak w przypadku przerw w dostawie prądu, nie będziesz mógł z niej korzystać. W przypadku braku podłączenia (off-grid) - nadwyżki energii będą magazynowane w akumulatorach, będziesz mógł z niej korzystać, ale nie będziesz mógł jej odsprzedawać. System off-grid jest droższy od systemu on-grid ze względu na koszty akumulatora.

Znajdź instalatora

Znajdź instalatora, który zagwarantuje poprawny montaż mikroinstalacji. Jego uprawnienia możesz potwierdzić w rejestrach, prowadzonych przez Urząd Dozoru Technicznego. Dostęp do rejestru możliwy jest poprzez stronę internetową Urzędu .



Zainstaluj mikroinstalację

Instalator ma dokonać montażu mikroinstalacji zgodnie z dokumentacją techniczną. Pamiętaj jednak, że panele fotowoltaiczne powinny być odpowiednio nachylone i skierowane na południe, by uzyskać maksymalne nasłonecznienie w ciągu dnia. Mikroinstalacji nie wolno zasłaniać – fotoogniwa muszą znajdować się w odpowiedniej odległości lub powyżej słupów, drzew i kominów.

W instalacji elektrycznej przygotuj dodatkowe miejsce pod zabudowę układu pomiarowego do rejestracji energii wytworzonej w mikroinstalacji (energia brutto). Powinien się tam znajdować rozłącznik/wyłącznik na przewodach zasilających przed oraz za licznikiem w obrębie tablicy licznikowej. Umożliwi to beznapięciową obsługę układów pomiarowo-rozliczeniowych.

Poinformuj dystrybutora

Po udanej instalacji powiadom dystrybutora co najmniej 30 dni przed jej planowanym uruchomieniem. Aby zgłosić przyłączenie wypełnij stosowne zgłoszenie (wzory druków są publikowane na stronach internetowych dystrybutorów). Zgłoszenie powinno zawierać m.in. dane odbiorcy końcowego (czyli Twoje), dane obiektu, na którym zainstalowano mikroinstalację i dane techniczne. Wypełnione zgłoszenie dostarcz do Punktu Obsługi Klienta (POK) lub prześlij pocztą. Po weryfikacji zgłoszenia mikroinstalacji, dystrybutor prześle Ci informację o możliwości zawarcia umowy.

Podpisz umowy

Po otrzymaniu informacji o możliwości zawarcia umowy, podpisz ją z dystrybutorem - na jej podstawie możliwe będzie przesyłanie energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Chcąc sprzedawać energię elektryczną wprowadzaną do sieci z mikroinstalacji, pamiętaj także o podpisaniu umowy sprzedaży.

Wytwarzaj i korzystaj

Po zawarciu umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, dystrybutor w uzgodnionym terminie zamontuje układy zabezpieczające i pomiarowo – rozliczeniowe, a energia z mikroinstalacji trafi do sieci. Nie korzystaj z mikroinstalacji przed zamontowaniem układów pomiarowo-rozliczeniowych, bo później może dojść do błędnych wskazań.

zdjecie 5983
Hurtownia  ARCO- materiały budowlane  /Ławy 75  k.Rzekunia/

OFERUJEMY W PROMOCYJNYCH CENACH >>> PONIŻSZY ASORTYMENT BUDOWLANY: STYROPIAN biały, grafitowy, ni

COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY



Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krispol to ceniony polski producent kompletu stolarki o

GEODETA USŁUGI GEODEZYJNE MAPY

·        MAPY DO CELÓW PROJEKTOWYCH (POD BUDYNKI, PRZYŁACZA ENERGETYCZNE, GAZOWE, WODOCIĄGOWE ITP.)·

Usługi budowlane

Wykonujemy usługi budowlane typuBudowa domów przybudówek rozbudowyOgrodzenia elewacjePosiadamy wielo

Sprzedam dom wolnostojący w Rzekuniu.

Sprzedam dom wolnostojący w Rzekuniu.

Adres: ul. Szkolna 15, Rzekuń koło Ostrołęki.
Cena: 460 tyś zł
Po



FaceBook