Mieszkanie bez wkładu własnego. Do kogo jest skierowany program? Jakie warunki należy spełnić?

09 grudnia 2021 5 Komentarzy
W ramach Polskiego Ładu państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 20 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres minimalnie 15 lat. Do kogo jest skierowany program?

Program kierowany jest do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny. Ma to zlikwidować barierę braku środków na wkład własny wymagany dla uzyskania kredytu hipotecznego na zakup lub budowę mieszkania zaspokajającego potrzebę mieszkaniową.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy nie jest instrumentem kierowanym do gospodarstw domowych o niskich dochodach. Możesz uzyskać kredyt o 100% wartości mieszkania, jeśli masz zdolność do obsługi tego zobowiązania. Do mniej zamożnych gospodarstw domowych adresujemy większość programów polityki mieszkaniowej, na które też przeznacza się najwyższe wydatki z budżetu.

Podstawowe założenia programu

  • Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania. Objęta gwarancją część kredytu może stanowić nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt (wartości nieruchomości). Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego.
  • Spłata rodzinna jest połączona z gwarantowanym kredytem mieszkaniowym. Będzie ona przysługiwać, jeśli w czasie spłaty tego kredytu dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego).
  • Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat.
  • Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie mógł być udzielony w walucie polskiej. Dzięki temu nie wystąpią ryzyka kursowe.
  • Ustawa zawiera mechanizmy, które ograniczają ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań, tj. maksymalny limit ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.
  • Gwarantowanych kredytów mieszkaniowych będą udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

Na czym polega procedura?

Procedura zależeć będzie od banku udzielającego kredytu. Co do zasady jest to taki sam kredyt hipoteczny jak kredyt udzielany z wkładem własnym. Jedyna różnica to obowiązek przedstawienia oświadczeń potwierdzających spełnianie warunków do skorzystania z programu.

Jakie warunki należy spełnić, żeby dostać kredyt gwarantowany?

Kredytobiorca oraz członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innego mieszkania, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje albo więcej dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50m2, gdy dzieci jest dwoje, 75m2, gdy dzieci jest troje, i 90m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma.

Ze spłaty rodzinnej może skorzystać kredytobiorca gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, którego gospodarstwo domowe powiększy się w okresie tej spłaty o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł, gdy o drugie, oraz 60 tys., gdy jest to trzecie lub kolejne dziecko). W dniu spłaty nie będzie można być właścicielem innego mieszkania niż zakupione z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.

Organy, które w razie potrzeby lub wątpliwości mogą udzielić informacji o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

MRiT udziela wyjaśnień i interpretacji przepisów.

Komentarze

...
17:20, 09 grudnia 2021

Genialne posunięcie rządu. Pomóżmy nierobom kosztem ludzi pracujących, którzy oszczędzają i racjonalnie gospodarują. Przez ten zacny program oczywiście cena nieruchomości spadnie...

...
22:10, 09 grudnia 2021

każdy rozsądny człowiek teraz czeka, ceny nieruchomości poza Warszawą oczywiście lecą na łeb.  

...
22:56, 15 grudnia 2021

Trzeba się wykazać zdolnością kredytową na 100% nieruchomości. BGK występuje jako poręczyciel, wkład własny nie jest podarowany przez państwo jak w przypadku MDM. Dobre rozwiązanie dla osób planujących rodzinę, gdy w rodzinie pojawi się dziecko, część kredytu będzie spłacona przez państwo. Im więcej dzieci tym lepiej. Ceny mieszkań, które będą się kwalifikowały do programu będą niższe od rynkowych, w centrum miasta nic nie kupisz. To ogólne informacje, jeszcze nie zdążyłam wejść w szczegóły. Z grubsza widać, że to nowy Wał, a nie żadna pomoc. Zachęcanie do kredytów na całe życie, zamiast stymulowania gospodarki tak, żeby w tym kraju dało się więcej zarobić.

...
23:03, 15 grudnia 2021

Gość napisał(a):Genialne posunięcie rządu. Pomóżmy nierobom kosztem ludzi pracujących, którzy oszczędzają i racjonalnie gospodarują. Przez ten zacny program oczywiście cena nieruchomości spadnie...

A znasz zasady tego programu?

...
23:07, 15 grudnia 2021

Gość napisał(a):każdy rozsądny człowiek teraz czeka, ceny nieruchomości poza Warszawą oczywiście lecą na łeb.  

Jeszcze nie lecą, ale może za pół roku... Teraz finalizują się transakcje wynikające z wcześniejszych umów, nie widać tych spadków bo rynek nieruchomości reaguje z opóźnieniem. Jedno jest pewne-kupowanie teraz dziury w ziemi jest ryzykowne, szczególnie od słabego dewelopera.Dodaj Komentarz


zdjecie 4133
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETYTy decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krispol to ceniony polski producent kompletu stolarki o

Hurtownia  ARCO- materiały budowlane  /Ławy 75  k.Rzekunia/

OFERUJEMY W PROMOCYJNYCH CENACH >>> PONIŻSZY ASORTYMENT BUDOWLANY: STYROPIAN biały, grafitowy, ni

GEAL ul. Kopernika 10

Zapraszamy do naszych Biur Handlowych: OSTROŁĘKA ul. Kopernika 10 (obok sklepu Metalowiec) tel. 29

Oczyszczalnie , Przyłącza, hydraulik

Nasza firma zajmuje się kompleksowym montażem jak i serwisem Przydomowych oczyszczalni ścieków (biol

--- SUFITY PODWIESZANE -- Gres -- Wykończenia

Wykończenia nowych mieszkań, domów i remonty

Sufity podwieszane LED (proste i wielopoziomowe)
- Indywi


FaceBook