Marzysz o altanie na ROD? Sprawdź, z czego ją wybudować

25 stycznia 2024 0 Komentarzy
Działkowcy mogą wybudować altany w ogrodach ROD z dowolnego materiału. W zależności od własnych potrzeb oraz planowanego przeznaczenia altany mogą postawić na drewno, płyty plastikowe lub altanę murowaną. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego przed rozpoczęciem prac powinno się dobrze przemyśleć, na które z nich się zdecydować. Z czego wykonać altanę do ogródka działkowego ROD?

Działkowcy mogą wybudować altany w ogrodach ROD z dowolnego materiału. W zależności od własnych potrzeb oraz planowanego przeznaczenia altany mogą postawić na drewno, płyty plastikowe lub altanę murowaną. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego przed rozpoczęciem prac powinno się dobrze przemyśleć, na które z nich się zdecydować. Z czego wykonać altanę do ogródka działkowego ROD?

Altana z drewna - wady i zalety

Drewniane altany mają niepowtarzalny urok. Drewno doskonale wpisuje się w różne style i dobrze wygląda zarówno w ogrodach nowoczesnych, jak i rustykalnych. Po impregnacji jest to materiał odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne, szkodniki, ogień i inne czynniki, które mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Drewniana altana nie zaburza odbioru przestrzeni, gdyż powstaje z naturalnego materiału, który świetnie komponuje się z otaczającą go zielenią. Ponadto drewno ma przystępną cenę, co sprawia, że budowa altany na działce ROD nie wymaga dużych wydatków.

Wadą drewnianej altany jest konieczność wykonywania prac impregnacyjnych co kilka lat. Impregnaty pod wpływem czynników atmosferycznych stopniowo tracą swoje właściwości, co sprawia, że środki ochronne ponownie trzeba nakładać na całą powierzchnię altany. Drewno jest również podatne na uszkodzenia z powodu naturalnych procesów wysychania. Utrata wilgoci sprawia, że deski nieco zmieniają kształt i zwiększa się ryzyko ich pęknięcia.

Altana w całości wykonana z drewna nie sprawdza się dobrze, jeśli właściciele chcą nocować na działce ROD i korzystać z niej poza sezonem. Deski słabo zatrzymują ciepło w środku i utrudniają optymalne zagospodarowanie przestrzeni na sypialnię, łazienkę i mały aneks kuchenny.

zdjecie

Altana z płyt poliwęglanowych

PŁYTY POLIWĘGLAN LITY to wytrzymałe i solidne rozwiązanie do budowy altany o przeznaczeniu rekreacyjnym. Można wykorzystać je do wykonania lekkiego zadaszenia i ścianek, które zabezpieczają przed wścibskimi sąsiadami, wiatrem i przelotnymi opadami deszczu. Poliwęglan jest łatwy w obróbce, dlatego sprawdza się do tworzenia konstrukcji o zróżnicowanym kształcie i powierzchni. Wybierając płyty dibond lub o podobnych właściwościach, można wykonać zarówno altanę do rekreacji w całości wykonaną z tworzyw sztucznych, jak i samą zabudowę tarasu obok altany wybudowanej z drewna lub murowanej. Przezroczysta płyta może z powodzeniem zastąpić okienną szybę. Jest odporna na stłuczenie i trudna do sforsowania przez złodzieja.

Altana wykonana w całości z płyt poliwęglanowych nie nadaje się do zamieszkania w sezonie ani do przechowywania droższych narzędzi i sprzętów ogrodniczych. Ścianki z poliwęglanu bez dodatkowych wzmocnień słabo zatrzymują ciepło, dlatego wnętrze altany nie chroni przed chłodem w jesienne noce i zimowe dni.

Altana murowana

Murowana altana na działce ROD to rozwiązanie na wiele lat. Budynek wytrzymuje wiatry i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Można wydzielić w nim pomieszczenie na sprzęty ogrodnicze, małą kuchnię, łazienkę i sypialnię. Dzięki temu na działce można spędzać całe weekendy i relaksować się wśród zieleni bez obniżania komfortu życia. Murowaną altanę można docieplić za pomocą styropianu oraz zamontować w niej źródło ogrzewania np. niewielką kozę, która posłuży również do gotowania słoików z przetworami z produktów zebranych na działce.

Minusem altan murowanych z pewnością jest koszt ich budowy. Wzniesienie budynku od zera to wydatek, który przekracza 15-20 tysięcy złotych w zależności od powierzchni altany. Ponadto działkowców obowiązują dość rygorystyczne obostrzenia co do dopuszczalnej powierzchni altany murowanej.

 

artyukuł sponsorowany

zdjecie 9565
Hurtownia  ARCO- materiały budowlane  /Ławy 75  k.Rzekunia/

OFERUJEMY W PROMOCYJNYCH CENACH >>> PONIŻSZY ASORTYMENT BUDOWLANY: STYROPIAN biały, grafitowy, ni

COMFORT - BRAMY OKNA ROLETYTy decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krispol to ceniony polski producent kompletu stolarki o

GEAL ul. Kopernika 10

Zapraszamy do naszych Biur Handlowych: OSTROŁĘKA ul. Kopernika 10 (obok sklepu Metalowiec) tel. 29

Usługi hydrauliczne

Usługi hydrauliczne. Kotłownie. Kanalizację. Ogrzewanie podłogowe

UKŁADANIE GLAZURY - GRESU -- Sufity Podwieszane

Układanie glazury, terakoty, gresu
- wykonywanie odpływów liniowych
- wodne systemy, baterie podtynko

FaceBook