Łatwo i bezpiecznie zbudowane ogrodzenie

21 grudnia 2016 0 Komentarzy

Odpowiednia wysokość, kierunek otwierania bramy, jej szerokość. Budową ogrodzenia rządzą określone prawa i ograniczenia. Warto je poznać zanim rozpocznie się pracę.

Odpowiednia wysokość, kierunek otwierania bramy, jej szerokość. Budową ogrodzenia rządzą określone prawa i ograniczenia. Warto je poznać zanim rozpocznie się pracę.

Ogrodzenie - wpływ na nas i naszych bliskich
Budowa ogrodzenia to nie taka prosta sprawa. Jednak stając przed tym zadaniem nie ma również powodu aby się nim nadmiernie stresować ani wpadać w bezpodstawne przerażenie. Wszystko da się zrobić, trzeba tylko mieć do tego odpowiednie, metodyczne podejście oraz znać podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy wykonywaniu danej czynności. W przypadku ogrodzenia ten drugi komponent ma szczególnie mocne znaczenie, ponieważ nie wpływa tylko i wyłącznie na przykład na kwestie estetyczne, zewnętrzny wygląd jaki prezentuje sobą wzniesione przez nas ogrodzenie. Budowanie ogrodzenia ma wpływ po pierwsze na bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich, a także osób trzecich (np. sąsiadów), które z różnych powodów również mają z nim kontakt. Jakość wzniesienia tego typu zapory ma oddziałuje też na nasze codzienne życie. Chociażby na ilość światła, która dociera do naszych okien. Dlatego też warunki jakie powinno się spełnić podczas budowy ogrodzenia są w pewnym stopniu ograniczone i skodyfikowane prawnie. Przed zabraniem się do pracy warto się z nimi zaznajomić i wziąć je pod uwagę. Pozwoli nam to w bardzo prosty i nie wymagający wielkiego nakładu pracy sposób, uniknąć niepotrzebnych problemów i późniejszej konieczności wprowadzania ewentualnych, żmudnych poprawek.Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy
Najważniejszy, ogólny punkt odwołujący się do wznoszenia ogrodzeń mów, iż nie mogą one stwarzać żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi ani dla zwierząt (zakaz ten wprawdzie nie dotyczy płotów wznoszonych w zakładach karnych, a także aresztach śledczych, ale raczej w tym kontekście nie ma to większego znaczenia). Ten ogólny wymóg zachowania bezpieczeństwa generuje kilka bardziej szczegółowych zakazów. Mianowicie, na wszelkiego rodzaju ogrodzeniach wszystkie ostre elementy (niezależnie od materiału wykonania), drut kolczasty, czy też tłuczone szkło, nie mogą znajdować się na wysokości mniejszej niż 1 metr i 80 centymetrów.  Kolejną kwestią, którą koniecznie trzeba wkalkulować w swoje projekty są przepisy, które jasno określają, że chociażby  szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 2 metry i 40 centymetrów, zaś minimalna szerokość furtki wynosi 90 centymetrów. Poza tym, zarówno bramy jak i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz działki.  Pozostaje jeszcze problem dokładnej lokalizacji ogrodzenia. Oczywiście ma ono wyznaczać granicę danej posesji, ale musi być równocześnie ulokowane w linii regulacyjnej sąsiadującej drogi albo też ulicy. Poprzez budowę ogrodzenia nie można też ograniczać naturalnych spływów wodnych.

Wyjątki potwierdzają regułę
Te wszystkie zasady powinny być koniecznie uwzględnione podczas realizacji przedsięwzięcia jakim niewątpliwie jest budowa ogrodzenia, ale warto też mieć na uwadze, że i tak każdy projekt konkretnego ogrodzenia powinien być skonsultowany z odpowiedzialnym za to organem administracyjnym. Jeśli ogrodzenie będzie wznoszone w jakiejś specjalnej okolicy trzeba liczyć się nawet z narzuceniem przez urząd wymaganej kolorystyki, czy też materiału ogrodzenia. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje jeśli mamy do czynienia z okolica objętą ochroną zabytków lub wpisaną na inną chronioną prawem listę. W tego rodzaju przypadkach może się zdarzyć na przykład konieczność konsultacji swoich działań z konserwatorem zabytków. Jednak na szczęście są to tylko nieliczne wyjątki, których nie trzeba brać pod uwagę podczas zwykłej, klasycznej budowy ogrodzenia.

Elementy ogrodzenia - warto wiedzieć
Szeroko pojmowane ogrodzenie to tak naprawdę trzy podstawowe elementy:

- słupy - jest to ta część każdego ogrodzenia, która się tak naprawdę najbardziej z nim kojarzy i jest z tego powodu najważniejsza. Słupy stanowią szkielet, na którym montuje się później elementy wypełnienia;
- wypełnienie - najprościej i najłatwiej mówiąc poprzez wypełnienie rozumie się wszystkie te elementy, które montuje się na ustawionych wcześniej słupach. Mogą to być zarówno elementy drewniane, metalowe, bądź na przykład wykonane z tworzywa sztucznego;
- fundament - jak w przypadku każdego urządzenia budowlanego (pod taką kategorią funkcjonuje ogrodzenie w polskim prawie) fundament jest elementem jak najbardziej koniecznym, który warunkuje jego trwałość i wytrzymałość. Fundament jest zwykle wpuszczany w ziemię na głębokość między 80 a 120 centymetrami, a operację tę przeprowadza się pod wszystkimi słupami;

Nie takie ogrodzenie straszne...
Znając zasady funkcjonowania ogrodzenia, a także wiedząc w jaki sposób powinno być ono wzniesione, żeby budowa nie naruszała żadnych przepisów i była zgodna z prawem, cała czynność jego tworzenia. Po przeanalizowaniu tych aspektów wszystko nie wydaje się już być aż tak straszne.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór ogrodzeń drewnianych: ( http://ogrodolandia.pl/ogrodzenia ). W ofercie znaleźć można min. panele ogrodzeniowe, płoty sztachetowe, parawany i akcesoria ogrodzeniowe.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 448
zdjecie 448
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krispol to ceniony polski producent kompletu stolarki ot

Ładny dom na sprzedaż w Zamościu gm. Troszyn, k. Ostrołęki.

Oferuję na sprzedaż w pełni wykończony, wolnostojący dom wraz z budynkiem garażowo – gospodarczym zl

Czarkont- usługi budowlane

Witam chcę przedstawić ofertę mojej firmy usługowej.
Zajmuję się świadczeniem usług z branży budowlan

SPRZEDAM WORKI BIG BAG

SPRZEDAM WORKI BIG BAG W CENIE OD 15.19 ZŁ NETTO.POSIADAM TEŻ WORKI W ROZMIARZE 50X70 CM W CENIE 1.5

przeprowadzki transport przewóz mebli, sprzetu agd,, materiałów budowl. i innych rzeczy

transport przewóz mebli, sprzetu agd, materiałów budowl. i innych rzeczy. Tel. 535210877

FaceBook