Kupujemy najlepsze okna do domu

02 marca 2017 0 Komentarzy
Dla nas najlepsze, to jedno, ale też cena ma ogromne znaczenie.Budowa domu czy remont to ogromne koszty, dlatego też każdy inwestor zwraca uwagę na to, ile pieniędzy wydaje. Na miarę swoich możliwości planuje wydatki.Jak więc wybrać to, co spełnia oczekiwania? Jakie parametry musi mieć okno, jakie cechy i w jakie akcesoria ma być wyposażone?
Okna, to rzecz niezbędna w domu. Muszą spełniać określone wymagania inwestora, a wybór na rynku producentów okien jest ogromny. Do tego, każdy producent jest pewny, że to jego produkt jest najlepszy.

Okna zamawiasz wtedy, gdy dom jest zadaszony. Kiedy mają się rozpocząć prace wykończeniowe okna powinny być już na miejscu. Lepiej okien nie przechowywać długo przed montażem, plac budowy to gratka dla złodzieja. Wymianę okien z kolei lepiej przeprowadzić w miesiącach letnich. Najczęściej okna zamawia się wraz z montażem, ale to decyzja indywidualna inwestora, stąd czasem należy zgrać ekipę montażystów z przyjazdem zamówionych okien.

Okna zamawiasz wówczas, gdy jesteś pewny ich wyglądu, kształtu czy rozmiaru. Pierwszą informację stanowi projekt domu. Z niego dostawca okien pozna rozmiary każdego okna, jednak dobrą praktyka jest zrobienie obmiaru otworów przed montażem, bo tak się często składa, że to co fizycznie istnieje różni się od tego, co jest na papierze, czasem nawet znacznie. Stąd, lepiej zmierzyć i zamówić okna pod otwory, niż później sztukować otwory lub okna.

Lista pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, zanim złożysz zamówienie

Istotną kwestią przed zamówieniem okien jest to, abyś odpowiedział sobie na podstawowe pytania. Z jakiego materiału chcesz mieć okna? Drewniane a może PCV? Może aluminiowe? Jakie funkcje są dla ciebie najważniejsze? Potrzebujesz okien energooszczędnych, odpornych na włamanie czy może bezpiecznych w obsłudze albo mocno dźwiękochłonnych? Jaki ma być ich kolor? Jakie powinno być ich wyposażenie? Jak mają się otwierać? Dobrą praktyką jest rozesłanie próśb o wycenę do producentów i dystrybutorów. Podaj liczbę okien, ich wymiary oraz twoje oczekiwania. Uważaj też na tanie okna, choćby dlatego, że podstawowa wersja może być niedroga, natomiast drogi może być osprzęt lub nietypowy wymiar.
Rozmawiaj ze sprzedawcami i zdobywaj wiedzę

Od sprzedawcy dowiesz się informacji stricte technicznych. Pomocna tu będzie karta techniczna, która jest dokumentem, który posiada każde okno. Znajdziesz w niej wszystkie potrzebne informacje na temat wybranego okna. Dowiesz się, czy okno ma znak CE, dopuszczający je do sprzedaży i stosowania. Ważny jest czas oczekiwania na realizację zamówienia, a także koszty zamontowania dodatkowych elementów. Dowiedz się, czy sprzedawca tylko sprzedaje okna, czy może ma ekipę monterską, a może sprzedaje okna wraz z montażem? To ważne, bo pozwala ci zaplanować prace. Istotna jest też gwarancja na okno. Jakie elementy obejmuje? Kiedy może przepaść? Pamiętaj, że zawsze możesz próbować negocjować cenę.

Porównaj okna standardowe

Istnieją okna w podstawowych, najczęściej spotykanych wymiarach. Mogą być tańsze, a czas realizacji zamówienia nieco krótszy. Jednak nawet oknach, powiedzmy typowych, możesz zmieniać wymiar, rodzaj okuć, szyby, kolory. Oddzielnym zamówieniem są szprosy, klamki czy zabezpieczenia antywłamaniowe oraz nawiewniki. Okna zawsze można skonfigurować pod własne potrzeby, określając mniej lub bardziej istotne ich funkcje, dobierając kolor, rodzaj okuć i szyb.

Od kogo kupować okna?

Od znanych i uznanych producentów. Takich, które zapewnią rzetelne informacje na temat produkowanych okien, ich produkty mają odpowiednie certyfikaty i konkretną gwarancję. Nieznani producenci nie zawsze są w stanie tego typu rzeczy zapewnić.

Po czym oceniać jakość okna?

O jakości okien świadczy liczba uszczelek, przyszybowych i oporowych, odbojowych i wrębowych. Uszczelek nie może być mniej niż cztery. Istotne znaczenie ma rodzaj zastosowanych szyb, im niższy współczynnik Ug tym lepiej, gdyż szyby o niskim współczynniku Ug doskonale chronią pomieszczenie przed utratą ciepła. Dziś używa się głównie szyb zespolonych. Pamiętaj o funkcjonalnych okuciach czyli tych elementach, dzięki którym możesz otwierać i zamykać okno. Z racji tego, że narażone są na ekstremalne różnice temperatur, wilgoć i częste używanie, okucia muszą być dobrej jakości. Porusza się nimi za pomocą klamki, jej przekręcenie powoduje, że okucia odblokowują skrzydło i można je otworzyć. Dobre okucia zapewniają wygodną obsługę okna, dlatego w tym wypadku nie warto oszczędzać i należy jednak zainwestować w dobrą markę. Liczba komór w oknach PCV ma wpływ na izolacyjność termiczną. co oznacza, że im więcej komór, tym współczynnik przenikania ciepła jest niższy. Standardem są dziś okna pięciokomorowe. Profile okienne różnią się grubością ścianek. Im grubsza, tym większa sztywność ramy i skrzydeł okiennych. Najlepsze profile mają ścianki o grubości 3 mm, natomiast ścianki o grubości poniżej 2,5 mm powodują, że rama okienna jest już zdecydowanie mniej wytrzymała i sztywna. Wzmocnienia profili z PCV elementami metalowymi powinny mieć co najmniej 1,5 mm grubości, im jest cieńsze, tym gorzej dla wytrzymałości ram okiennych.


Autor artykułu:
Artykuł przygotowała fabryka okien FUTUR Sp. z o. o. ze Szczecina.

zdjecie 5814
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETYTy decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krispol to ceniony polski producent kompletu stolarki o

Hurtownia  ARCO- materiały budowlane  /Ławy 75  k.Rzekunia/

OFERUJEMY W PROMOCYJNYCH CENACH >>> PONIŻSZY ASORTYMENT BUDOWLANY: STYROPIAN biały, grafitowy, ni

GEAL ul. Kopernika 10

Zapraszamy do naszych Biur Handlowych: OSTROŁĘKA ul. Kopernika 10 (obok sklepu Metalowiec) tel. 29

Oczyszczalnie , Przyłącza, hydraulik

Nasza firma zajmuje się kompleksowym montażem jak i serwisem Przydomowych oczyszczalni ścieków (biol

Usługi budowlane

Tynk tradycyjny, gładzie gipsowe, malowanie, panele, łazienka i kuchnia, tarasy poddasze użytkowe we

FaceBook