Jakie firany sprawdzą się na małe okno?

08 marca 2021 0 Komentarzy

Masz małe okno i zastanawiasz się, jaka firanka będzie najlepiej na nie pasowała? Do wyboru są klasyczne firany gotowe, panelowe, zazdrostki lub… rolety. Zobacz, jak najlepiej udekorować małe okno w nowoczesnym wnętrzu.

Firanka na małe okno – gładka czy marszczona

Małe okno przepuszcza stosunkowo mało promieni słonecznych, dlatego warto zadbać o to, by wpuścić ich jak najwięcej. Marszczone firanki nieco zaciemniają pomieszczenie. W dużym salonie jest to niezauważalne, ale w niedużej kuchni będzie miało znaczenie.

Na małym oknie lepiej jest powiesić gładką firankę, która nie będzie ograniczała dopływu światła. Dobrze sprawdzi się firanka panelowa (do kupienia w sklepie: https://alena-firany.pl/gotowe-firany-panele.html). Wyjątkiem jest okno wychodzące na południe. Tu można powiesić dowolną firankę.

Jeśli zależy nam na marszczeniu, a jednocześnie chcemy mieć jasne wnętrze, można postawić na szerokie fale i marszczenie w niedużym stopniu.

Firanka na małe okno – jaki wzór wybrać

Im mniej skomplikowany, tym lepiej. Najlepiej sprawdzą się firany jednolite, bez żadnych deseni ani nadruków. Jeśli jednak bardzo nam na tym zależy, można postawić na firanę dekorowaną tylko w dolnej części, np. gipiurą lub haftem. Po raz kolejny zwróćmy uwagę na panele. To bardzo dekoracyjne rozwiązanie i jednocześnie bardzo proste. W kuchni zamiast firany panelowej lub klasycznej można powiesić krótką zazdrostkę.

Firanka na małe okno – krótka czy długa

Wiele zależy od tego, czy pod oknem mamy miejsce na firankę. Jednak doświadczenie pokazuje, że małe okna montowane są w niedużych wnętrzach i tu zazwyczaj nie ma miejsca na efektowne dekoracje. Zamiast więc iść na ilość, zdecydowanie lepiej iść na jakość – krótka firanka panelowa lub zazdrostka zrobią lepsze wrażenie, niż kończąca się na linii podłogi firana marszczona.

Wyjątkiem jest salon – tu zazwyczaj wiesza się długie firanki, nawet na małych oknach. Z kolei w sypialni spokojnie można powiesić krótką firankę. Także w kuchni zdecydowanie lepiej sprawdzi się krótka.

Firanka na małe okno – biała czy kolorowa

Kolor firanki niejako jest zdefiniowany poprzez styl wnętrza. Chociaż biel wydaje się uniwersalna, nie zawsze będzie dobrym wyborem. Z drugiej strony – jeśli pomieszczenie urządzone jest kolorowo – biała firanka będzie zbyt mocno kontrastowała.

Okno bezsprzecznie powinno być udekorowane jasną tkaniną. W małych oknach nie wiesza się firanek ciemnych – czekoladowych, szafirowych, grafitowych czy szmaragdowych. Można natomiast wykorzystać barwy pastelowe, beżowe, écru, jasną szarość czy mieniące się w słońcu srebro. To ostatnie doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach.

Biała firanka będzie odpowiednia do wnętrz z białymi ścianami lub meblami.

Roleta rzymska zamiast firanki na małe okno

Jeśli ktoś jest zwolennikiem długich i marszczonych firan i absolutnie nie zgadza się na alternatywę w postaci firan panelowych lub zazdrostek, może rozważyć powieszenie rolet rzymskich. W tym przypadku trzeba uszyć je na wymiar z innego materiału niż zazwyczaj – z takiego samego, z jakiego szyje się firanki, nie zasłony.

Rolety rzymskie uszyte z tkaniny firanowej to dobre rozwiązanie pod wieloma względami: okno można łatwo zasłonić i odsłonić, firanka nie powiewa na wietrze, odpada problem ewentualnego marszczenia. Do tego rodzaju dekoracji można dobrać tradycyjne zasłony lub roletę rzymską, tym razem z tkaniny zasłonowej.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 7233
zdjecie 7233
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krispol to ceniony polski producent kompletu stolarki ot

Tynki gipsowe

Szanowni Państwo.
Nasza firma oferuje usługi;
*tynki maszynowe gipsowe ,
*tynki cementowo-wapienne.
Zle

Wywiozę Styropian odpady po termoizolacji budynku i inne

Wywiozę styropian z elewacji budowlany ze sprzętu AGD RTV itp .Styropian musi być czysty i spakowany

Usługi Remontowo-Budowlane,  wolne  terminy!

Wszelkie prace remontowo - budowlane,  tel. 502764995

Instalacja Fotowoltaiczna 10 kwp.

Witam,
Przedmiotem ogłoszenia jest gotowa instalacja fotowoltaiczna 10 kwp.
W skład instalacji w podan

FaceBook