Jak kotły na paliwo stałe generują oszczędności?

30 października 2020 0 Komentarzy

Budując lub remontując dom szukamy nie tylko odpowiedniej jakości materiałów i urządzeń, ale również oszczędności finansowych. Dobierane przez nas komponenty mają mieć przystępne ceny i generować oszczędności w czasie eksploatacji budynku.

Budując lub remontując dom szukamy nie tylko odpowiedniej jakości materiałów i urządzeń, ale również oszczędności finansowych. Dobierane przez nas komponenty mają mieć przystępne ceny i generować oszczędności w czasie eksploatacji budynku.

Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku doboru ogrzewania domu. Wśród wielu wariantów dostępnych na rynku, musimy zdecydować, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i jednocześnie spełniał powyższe wymagania. Obecnie pierwszym wyborem są kotły na paliwo stałe. Dlaczego? Przede wszystkim kotły na pellet i ekogroszek spełniają powyższe warunki dotyczące ekonomiczności a w dodatku charakteryzują się ekologicznością i wysokim komfortem użytkowania. Duże znaczenie ma certyfikat Ecodesign, który nie tylko narzuca restrykcyjne normy emisyjne, ale również zawiera regulacje dotyczące tak zwanej sezonowej efektywności energetycznej. To właśnie ten parametr w dużym stopniu wpływa na ekonomiczność nowoczesnych kotłów. Do tego należy dodać fakt, że nowoczesne kotły to urządzenia 5 generacji. Dzięki temu, piece na pellet lub ekogroszek mogą z powodzeniem konkurować z takimi urządzeniami jak pompy ciepła czy też kotły gazowe. Ile kosztuje ogrzewanie domu za pomocą ekogroszku i pelletu? Przedstawiamy krótką analizę obu systemów grzewczych.

Ecodesign a wydajność kotła

1 stycznia 2020 roku weszła w życie dyrektywa Ecodesign. Oprócz norm emisyjnych, które są ważne podczas rozpatrywania ekologiczności urządzenia, regulacja wprowadza także pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Kotły 5 klasy (np. Defro) z certyfikatem Ecodesign muszą dodatkowo posiadać oznaczenie wskaźnika ηs czyli sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń w trybie aktywnym. Parametr ten definiuje się jako średnią sprawność użytkową pomiędzy mocą nominalną a obniżoną. Do tej pory głównym wyznacznikiem była moc nominalna a warto zaznaczyć, że piec na pellet lub ekogroszek przez większość czasu pracuje z mocą obniżoną. Uśrednienie tych wartości sprawiło, że ocena efektywności energetycznej stała się bardziej miarodajna. Sezonowa efektywność energetyczna dla kotłów o mocy większej niż 20 kW nie może być mniejsza niż 77%. Dla kotłów o mocy niższej niż 20 kW, wartość ta powinna wynosić minimum 75%.

Ile kosztuje ogrzewanie kotłem na paliwo stałe

Wyjątkową ekonomicznością cechują się przede wszystkim kotły na ekogroszek. Wynika to nie tylko z wysokiej sprawności kotła ale również z kaloryczności i ceny paliwa. Można przyjąć, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kotła na ekogroszek (kotły Defro o najwyższej jakości) to około 0,13 zł. Dla kotłów na pellet wartość ta wynosi nieco ponad 0,25 zł. Są to bardzo konkurencyjne koszty w porównaniu do innych źródeł ciepła dostępnych na rynku. Dla przykładu, ogrzewanie domu za pomocą kotła gazowego kondensacyjnego to koszt wynoszący 0,26 zł. Starsza technologia gazowa nie jest tak wydajna. Tradycyjne kotły gazowe generują dwukrotnie wyższe koszty.

Warto pamiętać o tym, że na koszt ogrzewania budynku składają się również takie czynniki jak stopień izolacyjności ścian zewnętrznych, rodzaj i jakość zamontowanej stolarki otworowej czy też typ wentylacji. Są aspekty, o które należy zadbać równie starannie co o wydajne źródło ciepła. Piece 5 generacji są doskonałym uzupełnieniem domu o wysokiej efektywności energetycznej.

materiał partnera

KomentarzeDodaj Komentarz


zdjecie 4877
zdjecie 4877
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!Drodzy Inwestorzy  wybierając produkty marki KRISPOL do

Szukam gruntów pod elektrownię PV - dzierżawa

Poszukujemy gruntów do dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną:
- Powierzchnia od 1,5ha do 300ha
-

Meble na wymiar

Nasza firma od 20 lat wykonuje najwyższej jakości meble na wymiar na terenie Warszawy i okolic. Daje

Kredyt hipoteczny

U nas zrealizujesz swoje marzenie o kupnie domu, mieszkania,działki. Sprawdź
ofertę kredytu hipotecz

Dachy- Ogrodzenia Sprzedaż i Montaż

Oferujemy sprzedaż i montaż pokryć dachowych i ogrodzeń.
Zapraszamy
Dachy Załuska
Biuro Ostrołęka ul. W

FaceBook