Słońce ogrzewa absorber w kolektorze, pochłania on promieniowanie słoneczne i zamienia je w ciepło. Sposób i skuteczność pochłaniania jest zależna też od rodzaju absorbera. Zwykły absorber odbija sporą część promieniowania, absorber selektywny pochłania prawie całe padające promieniowanie. Od absorbera nagrzewa się woda przepływająca przez kolektor. Ogrzany płyn trafia do zasobnika i oddaje ciepło ogrzewanej wodzie użytkowej. Tym sposobem bez palenia w piecu mamy ciepłą wodę, oczywiście jeżeli danego dnia świeci słońce.
Miejsce montażu kolektora słonecznego nie może znajdować się w cieniu. Poza tym, jego usytuowanie może być różne: na dachu, w dachu i jako wolno stojące. Najbardziej popularne jest montowanie kolektorów na dachu. Warto dodać, że optymalny dobór wielkości instalacji solarnej pozwala na uzyskiwanie do 60% oszczędności ciepła niezbędnego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w ciągu roku.
Takie rozwiązanie jest coraz powszechniejsze w naszym regionie. Ostatnimi czasy zapisy na instalacje solarne i fotowoltaiczne prowadziła gmina Myszyniec.