Epidemia a budownictwo. Czy zaszły zmiany?

14 kwietnia 2021 0 Komentarzy

Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację w budownictwie? - W Polsce buduje się najwięcej mieszkań od kilkudziesięciu lat - wskazuje wiceminister Olga Semeniuk.

Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację w budownictwie? - W Polsce buduje się najwięcej mieszkań od kilkudziesięciu lat - wskazuje wiceminister Olga Semeniuk.

Z jakiego powodu, zdaniem Ministerstwa, w bieżącym roku doszło do spadków w budownictwie pod względem rozpoczynanych i oddawanych inwestycji? - zapytali posłowie Koalicji Obywatelskiej pod koniec 2020 roku.

W Polsce buduje się najwięcej mieszkań od kilkudziesięciu lat. W 2019 r. oddano do użytkowania 207,5 tys. mieszkań, co stanowi najlepszy wynik od 1980 r. i trzeci wynik w Unii Europejskiej - odpowiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju pracy i technologii, dodając:

Pomimo pandemii, wyniki budownictwa mieszkaniowego za okres styczeń-sierpień 2020 r. są jeszcze lepsze. W tym okresie oddano do użytkowania 135,8 tys. mieszkań – o 5,5% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Jak pandemia wpłynęła na budownictwo?

- Sektor budowlany jako taki nie został objęty bezpośrednio administracyjnymi ograniczeniami wprowadzonymi przez władze sanitarne w ramach walki ze skutkami epidemii. Jednak pośrednio wpływ na jego wyniki miały np. ograniczenia w funkcjonowaniu organów administracji budowlanej, co spowodowało m.in. przejściowe spowolnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych niezbędnych w procesie inwestycyjno-budowlanym, w tym pozwoleń na budowę oraz decyzji umożliwiających przystąpienie do użytkowania budynku - kontynuowała Semeniuk.

Jak zaznaczyła wiceminister, "prowadzony przez ministerstwo monitoring sytuacji branży budowlanej wskazywał na to, że w związku z pandemią sytuacja branży budowlanej jest trudniejsza, przy jednoczesnej relatywnie stabilnej sytuacji dużych firm budowlanych".

- Polski Związek Pracodawców Budownictwa informował, że w zakresie funkcjonowania firm pracownicy szybko przyzwyczaili się do nowych procedur oraz nowej organizacji pracy, w zakresie absencji pracowników odnotowywane różnice nie miały wpływu na funkcjonowanie firm. W zakresie dostaw materiałów również sytuacja się ustabilizowała, firmy zdywersyfikowały dostawców, aby zapewnić nieprzerwany łańcuch dostaw. Odnośnie sytuacji finansowej firm i problemów z płynnością finansową nie odnotowano zasadniczych zmian - podkreśliła.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 2370
zdjecie 2370
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY


  

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!Jedyna taka promocja w roku, przyjdź i zamów stolark

Siedlisko w Dzwonku gmina Czerwin. Dostęp do rzeki Orz.

Marzysz o domu ale rosnące ceny materiałów budowlanych i usług budzą Twoje przerażenie. Na dodatek d

Dachy- Ogrodzenia Sprzedaż i Montaż

Oferujemy sprzedaż i montaż pokryć dachowych i ogrodzeń.
Zapraszamy
Dachy Załuska
Biuro Ostrołęka ul. W

ODBIOR ZLOMU

ODBIOR ZLOMU TEL 512 741 798

Malowanie Szpachlowanie

Malowanie Ścian Gipsowanie

FaceBook