Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys? Część z nich szuka oszczędności i inwestuje w OZ

10 sierpnia 2022 7 Komentarzy

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach. Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

Ceny dóbr i usług w Polsce były średnio wyższe o 15,5 proc. niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Aż o 24,2 proc. wzrosły koszty użytkowania mieszkania i nośniki energii, a o ponad jedną dziesiątą koszty prowadzenia gospodarstwa domowego. Inflacja mobilizuje firmy, a także wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe do poszukiwania oszczędności.

Co wpływa na koszt ciepła w spółdzielni mieszkaniowej?

Ustawa Prawo Energetyczne reguluje kwestie związane z ogrzewaniem mieszkań. Umowę z dostawcą energii w przypadku spółdzielni mieszkaniowych zawiera sama SM. To ona rozlicza koszty ciepła dostarczanego do budynku. W jaki sposób zatem są wyliczane rachunki dla poszczególnych lokali? Te kwestie regulują przepisy wewnętrzne.

Wzrost kosztów ogrzewania dla portfeli Polaków może być zabójczy. Te zależą od taryfy za ciepło od danego dystrybutora i miejscowości, np. we Wrocławiu mieszkańcy spółdzielni musieli zapłacić o 13 proc. więcej środków pieniężnych za ogrzewanie mieszkania. Czy jest jakieś rozwiązanie, by uniknąć płacenia wysokich rachunków? Wybrane Spółdzielnie w Polsce mają na to pomysł.

Spółdzielnie Mieszkaniowe idą po OZE

Część Spółdzielni Mieszkaniowych w Polsce już teraz zainwestowała w odnawialne źródła energii. Przykładem może być SM „Żuławy” we wsi Cedry Wielkie. Ta zlikwidowała kotłownię węglową, zainstalowała pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Efekt? 100 proc. oszczędności z tytułu ogrzewania mieszkania i ograniczona emisja CO2 o 466 ton rocznie. Z podobnego rozwiązania skorzystała Wspólnota Mieszkaniowa w Szczytnie. OZE zastąpiły starą kotłownię gazową. Z pomp ciepła korzysta także Dźwierzucka Spółdzielnia Mieszkaniowa „Sasek”. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Zwoleniu odłącza od sieci zasilanej gazem kolejne bloki i inwestuje w ogrzewanie pompami ciepła, po tym jak pilotażowa instalacja w jednym budynku okazała się olbrzymim sukcesem. Zatem przykłady można mnożyć.

Zdaniem ekspertów Euros Energy, producenta ekologicznych rozwiązań instalacyjnych, spółdzielnie mieszkaniowe jeszcze bardziej powinny otworzyć się na nowe rozwiązania związane z ogrzewaniem mieszkań. Do takich niewątpliwe należą odnawialne źródła energii, wśród nich pompy ciepła.

Pompy ciepła dla mieszkańców bloków

Zdaniem eksperta DARMOmodernizacja – bo tak określa inwestycję w pompy ciepła dla mieszkańców bloków producent tych rozwiązań – jest więcej niż opłacalna.

- Nazwaliśmy ją DARMOmodernizacją, ponieważ z punktu widzenia rachunku spółdzielcy nie ma w związku z tym procesem żadnych dodatkowych kosztów. Istotne obniżenie kosztów ogrzewania finansuje koszt kredytu, który spółdzielnia zaciąga na modernizację. Rachunki nie rosną, a budynek zyskuje zupełnie nowe oblicze – jest wyremontowany i niezależny energetycznie. Mieszkania zyskują na komforcie i wartości bez żadnej inwestycji ze strony właściciela. – tłumaczy Paweł Poruszek, Prezes Zarządu Euros Energy.

Instalowanie pomp ciepła to gwarancja niższych rachunków, ochrona środowiska naturalnego, a także bezpłatna klimatyzacja w każdym lokalu. Nic więc dziwnego, że oprócz właścicieli domów, także coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych w Polsce decyduje się na takie rozwiązanie.

Komentarze

...
10:10, 10 sierpnia 2022

Ufać trzeba... Ufaaać

...
15:18, 10 sierpnia 2022

Już mieszkańcy w innych miastach się zbierają i odwołują całe zarządy spółdzielni, aby nie płacić za całą tę biurokrację tylko na niezbędne rzeczy.  

...
22:48, 10 sierpnia 2022

Już to widzę jak 10 tys. Mieszkańców zarządza kazdy z osobna swoimi spółdzielniami. A Żeby się pokłócić wystarczy tylko 2 Polaków  

...
23:33, 10 sierpnia 2022

Akurat jesli chodzi o najdroższy czynsz to zdjęcie idealnie dobrane do artykułu . Centrum bije wszystkie spółdzielnie na głowę  

...
09:38, 11 sierpnia 2022

Centrum dostało już nowe wyliczenia?

...
09:41, 11 sierpnia 2022

Wiceminister Marcin Horała pytany był w "Jeden na jeden" o problemy części Polaków, którzy już teraz mierzą się z podwyżkami za dostawy energii. - Ja bym coś powiedział spółdzielniom mieszkaniowym i zarządom budynków komunalnych, którzy ludzi straszą takimi taryfami. Nie ma jeszcze sezonu grzewczego. Będzie rozwiązanie, które umożliwi, żeby skala podwyżek była znacznie mniejsza - mówił. Wiceminister w rozmowie mówił także o niewypłaconych dotąd środkach w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

...
11:09, 14 sierpnia 2022

Nie ma problemu z odwołaniem zarządu i na przykład założenia nowej spółdzielni wraz z innymi, aby miec minimalny zarząd, mniejsze koszta, wspólne tańsze zamówienia, takie rozwiązania są na całym swiecie.Dodaj Komentarz


zdjecie 9721
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY
Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz! „Dokończ budowę i zamknij stan sur


Oferuję wynajem osuszaczy powietrza

Witam posiadam do wynajęcia 3 osuszacze powietrza firmy TROTEC. Odbiór osobisty w Łomży.Dane osuszac

Malowanie Dachów

Profesjonalne Malowanie Dachów

Usługi kamieniarstwo


Usługi Kamieniarskie.
Granit, Marmur, Kwarcyt.
- Blaty kuchenne.
- Blaty łazienkowe.
- Schody wewnętrzne

FaceBook