Na placach budowy znaczenie mają takie elementy jak bezpieczeństwo, efektywność, precyzja czy oszczędność czasu. Dlatego, aby zadbać o te aspekty, stosowane są nowoczesne sprzęty, które mogą zastąpić prace ludzkich rąk. W ten sposób zadbasz o pracowników, a ich czas przeznaczysz na zadania wymagające ludzkich zdolności. Dowiedz się, czym jest wciągarka i jakie ma zastosowanie.
- Czym jest wciągarka budowlana?
- Jakie ma zastosowanie wciągarka budowlana?
- Wyciągarka budowlana a wciągarka — różnice
Wciągarka pozwala na usprawnienie wykonywanych robót i zwiększenie bezpieczeństwa. Sprawdź, czym charakteryzuje się to urządzenie.
Czym jest wciągarka budowlana?
Wciągarka budowlana to urządzenie o napędzie mechanicznym, hydraulicznym lub elektrycznym. Do jej zadań należy podnoszenie lub opuszczania towarów. Może ona być wyposażona w łańcuch lub linę. Te elementy są nawinięte na specjalny bęben, który poprzez obracanie się reguluje opadanie lub podciąganie ładunku. W efekcie możliwe jest przeniesienie ciężkich produktów bez konieczności obciążania pracowników. Szczególną popularnością cieszą się wciągarki elektryczne, gdyż zapewniają zadowalającą prędkość wciągania i efektywną pracę. W zależności od potrzeb te urządzenia można przymocować za pomocą uchwytów do konstrukcji nożnych, dachu, podestów, żurawi czy rusztowaniach budowlanych.
Jakie ma zastosowanie wciągarka budowlana?
Zastanawiasz się, gdzie mają zastosowanie wciągarki? Doskonale sprawdzą się:
- na placach budowy do transportu materiałów konstrukcyjnych,
- w halach produkcyjnych podczas przenoszenia maszyn i wytworzonych towarów o dużym gabarycie,
- przy załadunku statków,
- podczas montażu budynków z prefabrykatów czy konstrukcji stalowych.
Zatem wciągarki znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie transportowane są materiały o znacznym gabarycie. Ich wykorzystanie pozwala na zabezpieczenie pracowników przed wyczerpaniem lub niebezpiecznym wypadkiem. Na rynku są dostępne modele z bezprzewodowym sterowaniu, umocowane na rusztowaniu nie wymagają obecności pracownika przy urządzeniu. Wystarczy kilka kliknięć, aby w łatwy sposób za pomocą liny czy łańcucha wciągnąć ładunek.
Wyciągarka budowlana a wciągarka — różnice
Często można zauważyć zamienne stosowanie terminów: wciągarka i wyciągarka. Warto jednak zapoznać się z różnicami między tymi dwoma urządzeniami. Wciągarka transportuje ładunki w pionie. Natomiast wyciągarka pozwala na przemieszczanie ich w poziomie, np. z wykopów. Różnią je także dane techniczne czy zastosowanie. Wyciągarki najczęściej wykorzystuje się w ratownictwie i rolnictwie.
Materiał zewnętrzny.