Czym są pyły zawieszone pm2.5?

24 czerwca 2021 0 Komentarzy

Czym są pyły zawieszone pm2.5?

Pył zawieszony stanowi główny skladnik smogu, a co za tym idzie zaliczany jest to jednych z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Jak on powstaje, co wchodzi w jego skład i kiedy można uznać, że jego poziom uznaje się za niebezpieczny i wywołuje dolegliwości dróg oddechowych? Jakie są jego faktyczne skutki? Zapoznaj się z naszym artykułem, a znajdziesz odpwiedzi na wszytkie te pytania!

 

1. Pyły zawieszone i ich frakcje

3. Pył zawieszony a zdrowie człowieka 

 

1. Pyły zawieszone i ich frakcje

 

Czym właściwie są pyły zawieszone? Są to unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia w postaci drobnych cząstek substancji organicznych i nieorganicznych, którye powstają w sposób naturalny bądź poprzez działalność czlowieka. W ich skład wchodzić mogą metale ciężkie, siarka czy nawet azbest. Dokładny skład pyłu uwarunkowany będzie od środowiska i przyczyn jego powstania.

 

Dokonując analizy składu powietrza wyróżnia się dwie frakcje pyłów zawieszonych:

- pył pm 1. czyli cząsteczki o wielkości do 1 μm ;

- pył pm 2.5,czyli cząsteczki o wielkości do 2.5 μm ;

- pył pm 10, czyli cząsteczki o wielkości do 10 μm.

PM1 to pyły, które uznaje się za najgroźniejsze dla ludzkiego zdrowia. Skumulowana ilość tego zanieczyszczenia powietrza w ludzkim organizmie może prowadzić nawet do powstawania nowotworów. Do tej grupy zalicza się zanieczyszczenie powietrza powstałe na skutej dymu tytoniowego, smogu spaliny oraz inne pochodne spalania czy kurz.

Pyły kategorii pm 2.5 potrafią przeniknąć w głąb naszego ciała, docierając do pęcherzyków płucnych, czego skutkiem jest ich upośledzona czynność czy podrażnienia skóry i oczu. W skład zalicza się pyłki roślin, popiół, bakterie a nawet zarodniki grzybów. Aby zabezpieczyć się przed tego typu zanieczyszczeniami najlepiej jest stosować najwyższej jakości filtr pm 2.5, np. M6, F7 czy F9.

 

3. Pył zawieszony a zdrowie człowieka

Jak najlepiej walczyć ze smogiem oraz pyłami takimi jak pm 2.5? Przed prawie każdymi zanieczyszczeniami atmosferycznymi uchronić nas może maska antysmogowa. Poprzez stosowane w masce antysmogowej różnego rodzaju filtr, choćby filtr pm 2.5, są one bardzo skuteczne w swoim działaniu. Należy pamiętać, że stosowanie masek posiadających filtr wykazują się wysoką skutecznością w neutralizowaniu bakterii. Producenci masek antysmogowych najczęściej wyposażają swoje produkty w filtry takie jak filtry węglowe, filtr wstępny czy filtr N99/N95, nazywany fitrem hepa. Filtry hepa to produkt powszechnie stosowanym nie tylko jako wypełnienie maski - posiadają go również odkurzaczw oraz oczyszczacze powietrza. Skuteczność stosowanych maseczek, w zależności od posiadanych filtrów sięga w niektórych przypadkach nawet do 99%.

 

 

Zdjęcia do artykułu:

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 7501
zdjecie 7501
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!Drodzy Inwestorzy  wybierając produkty marki KRISPOL do

SCHODY RINTAL: PROMOCJA! WRZESIEŃ BEZ VAT

Wielkimi krokami nadciąga jesień! To idealna okazja, aby przygotować dom na długie jesienne wieczory

Elektryk - Kompleksowo

firma elektroinstalacyjna oferuje swoje usługi:
- montaż instalacji elektrycznych w nowo wybudowanyc

Zadbane, duże siedlisko; możliwość hodowli koni.

Siedlisko o pow. 6500 m2 we wsi Żerań Mały, gmina Olszewo-Borki, powiat ostrołęcki z trzema budynkam

Sprzedam dzialke budowlaną

Sprzedam działkę budowlana 7,8a w Ostrołęce przy ulicy Odlglej na osiedlu Stacja

FaceBook