Czym jest uzbrojenie działki? Jakie media są potrzebne do zamieszkania w domu?

10 maja 2024 0 Komentarzy
 Rozpoczęcie użytkowania domu wymaga wcześniejszego doprowadzenia do budynku odpowiednich mediów. Do zamieszkania potrzebna jest przynajmniej sieciowa energia elektryczna.

Rozpoczęcie użytkowania domu wymaga wcześniejszego doprowadzenia do budynku odpowiednich mediów. Do zamieszkania potrzebna jest przynajmniej sieciowa energia elektryczna.

Prawo nie zabrania rozpoczęcia budowy na nieuzbrojonej działce. W takim przypadku jest konieczne przeprowadzenie procedury wykonania odpowiednich przyłączy.

W jaki sposób można sprawdzić uzbrojenie działki?

Uzbrojenie działki odnosi się do wyposażenia nieruchomości w przyłącza sieci niezbędnych do użytkowania budynku. Podstawowe media potrzebne do celów bytowych to:

  • przyłącze wody;
  • przyłącze elektroenergetyczne;
  • przyłącze kanalizacyjne;
  • przyłącze gazowe.

Jeśli jesteś na etapie zakupu nieruchomości, pamiętaj, aby sprawdzić, czy działka jest uzbrojona. W tym celu najlepiej udaj się do urzędu gminy lub starostwa powiatowego właściwego ze względu na lokalizację parceli. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w tym zakresie jest także ogólnodostępny serwis Geoportal. Dzięki niemu można ustalić ważne szczegóły dotyczące działki bez potrzeby wychodzenia z domu.

Pamiętaj, że w pełni uzbrojona nieruchomość powinna mieć także dostęp do drogi publicznej. Koniecznie weź pod uwagę to, że działek niespełniających tego wymogu nie można zabudować budynkiem mieszkalnym.

Podejmując decyzję o zakupie danej nieruchomości, miej także na uwadze, że dom może funkcjonować bez dostępu do sieci kanalizacyjnej i gazowej. W takim przypadku można zastosować przydomowe szambo lub oczyszczalnię ścieków, a zamiast kotła gazowego wykorzystać pompę ciepła. W przypadku braku możliwości podpięcia do sieci wodociągowej można wykonać studnię głębinową. Nie ma natomiast możliwości użytkowania budynku bez przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.

Jak prowadzić prace budowlane bez mediów?

Bardzo często się zdarza, że działka, na której są prowadzone roboty budowlane, nie ma doprowadzonych żadnych mediów. W takich przypadkach trzeba dowozić wodę z zastosowaniem specjalnych zbiorników – mauzerów. 

Doprowadzenie prądu na cele budowy może zostać przeprowadzone na dwa sposoby. Można wystąpić o wykonanie tymczasowego przyłącza (wtedy zakład energetyczny podpina działkę do ogólnodostępnej sieci) lub zakupić we własnym zakresie agregat prądotwórczy. Pierwsze rozwiązanie umożliwia korzystanie z kilku urządzeń elektrycznych w jednym czasie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taryfa budowlana jest znacznie droższa w porównaniu do stałej.

Szukając sposobów na dostarczenie energii elektrycznej na plac budowy, pamiętaj, że doprowadzenie prądu od sąsiada jest nielegalne. Takie rozwiązanie jest traktowane jako złamanie prawa i może skutkować przykrymi konsekwencjami zarówno dla pobierającego, jak i udostępniającego energię.

 

 

artykuł partnera

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 1024
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETYTy decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krishome to ceniony polski producent kompletu stolarki

Hurtownia  ARCO- materiały budowlane  /Ławy 75  k.Rzekunia/

OFERUJEMY W PROMOCYJNYCH CENACH >>> PONIŻSZY ASORTYMENT BUDOWLANY: STYROPIAN biały, grafitowy, ni

ELEKTRYK

Kompleksowe usługi w zakresie instalacji:elektrycznychTeletechnicznych i Smart homefotowoltaicznych

Dom z dużą działką w Goworowo

Zapraszamy do odkrycia wyjątkowej propozycji sprzedaży nieruchomości, która stanie się Twoją prywatn

PANELE PODŁOGOWE – WYSOKA JAKOŚĆ – PROFESJONALNY MONTAŻ

Zajmujemy się sprzedażą i montażem paneli podłogowych. Oferujemy wyłącznie sprawdzone rozwiązania. W

FaceBook