Czym jest CEEB? Nowy obowiązek zarządców nieruchomości

27 maja 2021 2 Komentarze
Jeszcze w 2021 roku ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. To nowy system informacji o źródłach ogrzewania budynków. Nałoży to nowy obowiązek na właścicieli nieruchomości.

Jeszcze w 2021 roku ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. To nowy system informacji o źródłach ogrzewania budynków. Nałoży to nowy obowiązek na właścicieli nieruchomości.

Obecnie trwa budowa Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) w Polsce. Ewidencja zidentyfikuje źródła niskiej emisji oraz będzie istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców tak zwanych „kopciuchów” oraz walkę ze smogiem. Podmiotami zobowiązanymi do złożenia deklaracji są właściciele oraz zarządcy lokali lub budynków uwzględniając lokale usługowe i budynki publiczne.

Po 3 miesiącach od ogłoszenia komunikatu właściciele nieruchomości będą mogli składać deklarację wypełniając prosty, elektroniczny formularz w internecie. Na wysłanie informacji o tym, czym ogrzewają swój dom, będą mieli 12 miesięcy. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to konieczne 14 dni po uruchomieniu źródła ciepła. Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe.


Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powstaje dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach programu wspieranego z Funduszy Europejskich Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. 4 listopada 2020 r. podpisaliśmy porozumienie z CPPC o dofinansowaniu projektu budowy Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). W ramach projektu w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego powstanie narzędzie informatyczne CEEB służące do gromadzenia i udostępniania informacji na temat ogrzewania wszystkich budynków w całym kraju. Docelowo ma to być nawet 5 mln budynków.


Zarządcy nieruchomości, na wysłanie informacji o tym czym ogrzewają budynek, będą mieli:

    • 14 dni od pierwszego uruchomienia urządzenia lub instalacji w przypadku nowych źródeł,

    • 12 miesięcy od ogłoszenia rozporządzenia na rejestrację w CEEB, w przypadku źródeł ciepła już istniejących. Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe (Ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw Dz. U. z 2020 r. poz. 2127).

System informacji CEEB będzie zawierał również informacja o stanie energetycznym budynków, a także otrzymanych formach wsparcia udzielanych ze środków publicznych. Obecnie dotacje realizowane są w ramach różnych programów takich jak: Czyste Powietrze, Mój Prąd czy też środki samorządowe przeznaczone na walkę z lokalnym zanieczyszczeniem środowiska. Za brak zgłoszenia lub przekroczenie dopuszczalnych terminów zgłoszenia będą groziły kary grzywny.

 

Komentarze

...
12:39, 27 maja 2021

Na bzdury to kasa jest  ile drzewa wrzucę do kominka ubaw pi pachy,ktoś za to kasę wziął, dość z tymi głupotami

...
10:36, 28 maja 2021

Gdy człowiek nie ma nic. To nic go nie interesuje i ma wywalone na wszystko, bo wszystko co do życia potrzebne da mu Państwo (my).


Gdy już coś masz musisz się użerać z głupimi pomysłami, a jak nie zrobisz tego to kara, kara, kara. Nie znasz się - Kara. Nie wiedziałeś - Kara.


W dzisiejszym świecie każe się ludzi za to że coś uzyskali własnymi siłami.


Jak Rzym upadniemy.



Dodaj Komentarz


zdjecie 9967
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY




Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!

Krispol to ceniony polski produce

Hurtownia  ARCO- materiały budowlane  /Ławy 75  k.Rzekunia/

OFERUJEMY W PROMOCYJNYCH CENACH >>> PONIŻSZY ASORTYMENT BUDOWLANY: STYROPIAN biały, grafitowy, ni

Dom z dużą działką w Goworowo

Zapraszamy do odkrycia wyjątkowej propozycji sprzedaży nieruchomości, która stanie się Twoją prywatn

Sprzedam działkę z domkiem nad jeziorem, na mazurach, okolice Pisza

Sprzedam działkę z domkiem letniskowym nad jeziorem, na mazurach, okolice Pisza. Dostęp do jeziora (

Sprzedam 2 dzialki i 2 domy

Sprzedam dwie dzialki (tylko razem) o łacznej powierzchni 4000 m.kw. w miejscowości Czernie, gm. Gow

FaceBook