Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

04 września 2020 10 Komentarzy

Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne nie tylko na dachach dużych firm, ale też w pojedynczych gospodarstwach domowych. Z czego wynika popularność fotowoltaiki? Czy opłaca się inwestować w zieloną energię?

Jeszcze na początku XXI wieku panele fotowoltaiczne czy kolektory solarne były zdecydowaną rzadkością, a na takie rozwiązanie decydowali się jedynie wizjonerzy, którzy dysponowali odpowiednimi środkami finansowymi. Dziś ceny paneli słonecznych są znacznie bardziej przystępne, a i jakość ogniw wydatnie się poprawiła.

Panele fotowoltaiczne - kiedy się spłacą?

Mimo stosunkowego spadu cen i większej dostępności paneli fotowoltaicznych, nadal największą obawą potencjalnych inwestorów jest okres, po którym zakup ogniw zamieni się w czysty zysk. Tutaj wiadomości są jednak bardzo dobre. W porównaniu z jakością paneli z pierwszej dekady XXI wieku, najnowsze technologie są znacznie bardziej wytrzymałe. Ponadto wydatnie poprawiła się też wydajność pojedynczych ogniw. Co to dokładnie oznacza? Otóż na spłatę inwestycji w panele nie trzeba już czekać kilkunastu lat. Według statystyk użytkowników nowoczesnych paneli, już po 6-8 latach właściciele instalacji fotowoltaicznych wyprodukowali energię elektryczną o równowartości całej instalacji. Potem ogniwa dostarczają już wyłącznie zupełnie darmowego prądu. Nowe panele cieszą się też znacznie dłuższą żywotnością. Dawniej już po dwudziestu latach efektywność ogniw spadała gwałtownie. Obecnie producenci fotowoltaiki oferują nawet 30 lat gwarancji na pełną wydajność swoich paneli.

Czy w Polsce jest wystarczająco słonecznie?

Częstym dylematem jest też kwestia nasłonecznienia miejsca naszego zamieszkania. Czy w ciągu roku na dach pada wystarczająco dużo słońca, żeby wygenerować opłacalną ilość energii elektrycznej? Otóż badania dotyczące nasłonecznienia Polski wskazują, że praktycznie w całym kraju fotowoltaika jest opłacalna. Nasz kraj ma bowiem wystarczającą liczbę słonecznych dni, żeby zasilać energią gospodarstwa domowe. Zresztą wymagania nie są szczególnie duże. Nawet w pochmurnej i deszczowej Wielkiej Brytanii opłaca się instalacja paneli słonecznych. Wystarczy tylko zadbać, żeby w najbliższym otoczeniu instalacji nie rosły zacieniające okolicę drzewa, a same ogniwa powinny być ustawione w odpowiednim kierunku i pod właściwym kątem, wynoszącym około 30-40 stopni. Jeśli te wymagania zostaną spełnione, bez obaw można cieszyć się darmowym prądem.

Co zrobić z nadmiarem prądu?

Najbardziej wydajne pod względem produkcji energii elektrycznej miesiące w roku to okres między majem a sierpniem. Wtedy temperatury rosną, a słońce najmocniej przygrzewa. To również czas intensywnej pracy paneli fotowoltaicznych. W słoneczne dni ogniwa generują znacznie więcej prądu, niż moglibyśmy wykorzystać, wskutek czego tworzą się nadwyżki energii. Każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej ma w takim przypadku dwa rozwiązania. Pierwszym jest możliwość odprowadzenia nadmiaru energii do sieci energetycznej. Nazywa się to modelem prosumenckim, gdyż oprócz konsumowania prądu (np. zimą i jesienią), również go wytwarzamy. Oddane do sieci nadwyżki można odzyskać, zmniejszając tym samym rachunki za prąd w miesiącach, kiedy słońca brakuje. Wystarczy podpisać z naszym dostawcą energii stosowną umowę i zamontować licznik dwukierunkowy. W ten sposób można odzyskać od 70 do 80% nadwyżek prądu (pozostała część stanowi rodzaj opłaty za przechowanie przez operatora).

Drugi wariant to przechowywanie nadwyżek energii we własnym domu. Konieczne są do tego akumulatory litowo-jonowe, czyli dokładnie takie, jakie znajdziemy w bateriach naszych smartfonów czy laptopów. Oczywiście zachowując proporcje pojemności takich akumulatorów. Można w ten sposób uniezależnić się od dostawcy prądu, np. kiedy dojdzie do awarii sieci. Wiąże się do jednak z koniecznością zakupu akumulatorów i znalezienia miejsca na ich przechowywanie.

Dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to koszt od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zależne jest to od naszych potrzeb energetycznych oraz możliwości montażu większej liczby ogniw. Warto jednak wiedzieć, że kupowanie zbyt dużej liczby paneli nie jest opłacalne. Niemniej koszt zakupu nadal jest dla wielu osób przeszkodą do wprowadzenia w domu odnawialnych źródeł energii. Na szczęście od kilku lat funkcjonuje w Polsce system dofinansowań oraz innych rodzajów wsparcia dla inwestorów w zieloną energię.

Bezpośrednie dofinansowanie na zakup paneli fotowoltaicznych można uzyskać z programów rządowych, które zasilane są pieniędzmi z Unii Europejskiej. Dla przykładu z programu "Mój Prąd" mogą skorzystać osoby fizyczne, które chcą zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu jednorodzinnego. Można w ten sposób uzyskać do 5000 zł dofinansowania całej inwestycji.

Już po zakupie instalacji fotowoltaicznej można skorzystać z ulgi podatkowej. Mowa o uldze termomodernizacyjnej, która obejmuje także zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Tak można odliczyć koszty w zeznaniu podatkowym i w efekcie otrzymać zwrot.

Komentarze

...
13:40, 05 września 2020

Warto inwestować ale w instalację off grid. Państwo sobie niezle to wymyśliło. Dostaniesz  5 tyś zł a przez powiedzmy 20 lat życia instalacji będziesz odbierał 80 % wytworzonej energii !!!  Ile oddamy ????.

...
15:21, 05 września 2020

Jak na razie nie warto

...
17:14, 05 września 2020

Jak mało płacisz za prąd to jest nieoplacalne

...
07:30, 06 września 2020

W kazdym przypadku opłacalne.Kwestia tylko doboru instalacji.

...
11:40, 06 września 2020

Gość napisał(a):Warto inwestować ale w instalację off grid. Państwo sobie niezle to wymyśliło. Dostaniesz  5 tyś zł a przez powiedzmy 20 lat życia instalacji będziesz odbierał 80 % wytworzonej energii !!!  Ile oddamy ????.

20%

...
14:06, 06 września 2020

Narazie nie warto wyprzedzają Stare panele . Już są nowsze lepsza  technologia lepiej poczekać z rok i wtedy

...
23:52, 07 września 2020

Gość napisał(a):Narazie nie warto wyprzedzają Stare panele . Już są nowsze lepsza  technologia lepiej poczekać z rok i wtedy

Bzdury opowiadasz. Jak to z technologią bywa, rozwija się ona cały czas, więc tak są nowsze i starsze panele i jedne jak i drugie możesz sobie sprawić, pytanie tylko ile masz na to pieniędzy? Za rok te "najnowsze" będą już "przestarzałe" i tak w kółko.

...
15:30, 11 września 2020

Jest dużo informacji w internecie na temat paneli, jak również dużo firm, które montują panele, można zadzwonić i dopytać. Mi osobiście bardzo odpowiada rachunek poniżej 5 zł, niż lokata w banku 0,1% w stosunku rocznym.

...
14:37, 22 września 2020

Mam założoną instalację 5kWp, i moim zdaniem się opłaca, w około 4 lata powinna się zwrócić, chyba że prąd podrożeje to szybciej :). Rachunki to 15 zł/msc (opłata stała i przesyłowa). Dofinansowanie to 5 tyś plus ulga termomodernizacyjna 18%. Nowe panele są trochę wydajniejsze, ale droższe, porównywałem ze znajomym niewielka różnica. Możesz wykorzystać 100% wyprodukowanej energii o ile ją na bieżąco zużyjesz. Jeśli nie zużywasz to nadwyżki oddajesz do sieci i wtedy możesz odebrać 80% tej nadwyżki. 20% jest pobierane za magazynowanie i jest to rozsądne. Zawsze można kupić magazyn energii ale to kosztuje.

...
14:17, 01 listopada 2020

Nawet jakby się to zwracało przez 12 lat to warto. Pieniędzy w bankach nie warto trzymać, jest tam ułamkowe oprocentowanie. Jakbym miał domek to bym założył...Dodaj Komentarz


zdjecie 7501
zdjecie 7501
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!Drodzy Inwestorzy  wybierając produkty marki KRISPOL do

SCHODY RINTAL: PROMOCJA! WRZESIEŃ BEZ VAT

Wielkimi krokami nadciąga jesień! To idealna okazja, aby przygotować dom na długie jesienne wieczory

Elektryk - Kompleksowo

firma elektroinstalacyjna oferuje swoje usługi:
- montaż instalacji elektrycznych w nowo wybudowanyc

Zadbane, duże siedlisko; możliwość hodowli koni.

Siedlisko o pow. 6500 m2 we wsi Żerań Mały, gmina Olszewo-Borki, powiat ostrołęcki z trzema budynkam

Sprzedam dzialke budowlaną

Sprzedam działkę budowlana 7,8a w Ostrołęce przy ulicy Odlglej na osiedlu Stacja

FaceBook