Cynkowanie ogniowe a ekologia

05 lutego 2021 0 Komentarzy

Cynkowanie ogniowe zalicza się do szczególnie popularnych technik zabezpieczania powierzchni stalowych przed niszczycielskim działaniem korozji. Chętnie sięga się po nią w większości gałęzi przemysłu. Najczęściej można się z nią spotkać na przykład w budownictwie, gdzie szuka się trwałych rozwiązań na lata. W dobie nowoczesnego przemysłu, który szuka sposobów na wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, rodzi się jednak pytanie, czy na pewno cynkowanie ogniowe jest w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Na tym aspekcie skupimy się w dzisiejszym tekście.

Cynkowanie ogniowe cena – na czym polega proces?

 

Cynkowanie ogniowe to niezmiernie prosty i skuteczny sposób na trwałe zabezpieczenie powierzchni stalowych. Po dokładnym oczyszczeniu metalu zanurza się go w specjalnych kadziach, w których znajdują się płynne związki cynku, które przylegają do powierzchni stali. Taka kąpiel trwa około 15 minut – długość całego procesu zależy od ilości nakładanych warstw. Następnie pozostawia się produkt do ostygnięcia i wyschnięcia.

Po nałożeniu cynku na metal dochodzi do szeregu reakcji chemicznych, w ramach których wytrącają się rozmaite związki, w tym wodorotlenki cynku, tworzące na powierzchni dodatkową warstwę ochronną, o zdolności do samoodtwarzania się w razie wystąpienia pęknięć. Dzięki temu metal jest skutecznie zabezpieczony przed szkodliwym działaniem korozji.

W wielu przypadkach dla uzyskania optymalnego rezultatu łączy się cynkowanie z malowaniem proszkowym. Dzięki temu na powierzchni stali powstaje warstwa o jeszcze wyższej trwałości oraz sporych walorach estetycznych.

 

Cynkowanie ogniowe cena a wpływ na środowisko naturalne

 

Teoretycznie cynk stanowi naturalną substancję, dostępną powszechnie w glebie, wodzie i powietrzu. Czy zatem cynkowanie ogniowe jest w pełni bezpieczne dla środowiska? Czy nie dochodzi podczas tego procesu do uwalniania substancji, które mogłyby być zagrożeniem?

Podczas procesu cynkowania w kadziach wykorzystuje się rozmaite związki, w tym chlorki cynku i chlorki amonu, które mogłyby być niebezpieczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystkie działania przeprowadza się w nowoczesnych zakładach, które zgodnie z obowiązującym prawem, muszą spełniać szereg restrykcyjnych norm. Standardy w zakresie ochrony środowiska są naprawdę wysokie, a wszystkie groźne odpady należy odpowiednio zabezpieczać.

Dodatkowo nie zapominajmy o tym, że w gospodarce o obiegu zamkniętym dąży się do jak najlepszego wykorzystywania dostępnych surowców. Cynkowanie ogniowe w pełni na to pozwala. Jeśli natomiast w procesie pojawiają się odpady, to przekazuje się je do specjalnych przedsiębiorstw, zajmujących się ich obróbką wtórną., aby mogły zostać ponownie wykorzystane.

Podczas cynkowania ogniowego do atmosfery uwalniają się również niewielkie ilości lotnych związków cynku. Jest ich jednak na tyle mało, że nie wpływają negatywnie na przyrodę. Dodatkowo cynkowanie są zobowiązane do zmniejszania ilości emisji substancji do środowiska, stąd proces staje się coraz bezpieczniejszy dla ludzi, zwierząt, stanu powietrza, gleby lub wody.

 

Cynkowanie ogniowe cena – zabezpieczanie metalu bezpieczne dla środowiska

 

Okazuje się zatem, że skuteczne i praktyczne cynkowanie ogniowe nie stanowi dużego zagrożenia dla przyrody, zwłaszcza jeśli jest wykonywane w nowoczesnych zakładach, dbających o przestrzeganie najwyższych standardów.

Warto stawiać na solidne rozwiązania oraz przeprowadzać cynkowanie ogniowe w cynkowniach o dobrej renomie, wykorzystujących nowoczesny sprzęt, dbających o racjonalną gospodarkę surowcami oraz wydajne przetwórstwo odpadów.

W ten sposób poprawia się wytrzymałość konstrukcji z metalu, a także zwiększa wydajność firmy, przy równoczesnym dbaniu o dobrą kondycję naszej planety, która przecież jest ważna dla nas wszystkich. Warto sięgać po sprawdzone rozwiązania, przynoszące korzyści w niemal wszystkich płaszczyznach, nie tylko dla przemysłu, ale też dla całego społeczeństwa.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 2164
zdjecie 2164
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY


  

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!Skorzystaj przed podwyżką i do końca października za

Elewacje docieplenia budynków kompleksowo

Elewacje i ocieplenia budynków kompleksowo
Ocieplanie styropianowe
Ocieplanie wełną mineralną
Ociepl

USŁUGI KOPARKO-ŁADOWARKĄ

Oferujemy usługi koparko-ładowarką na terenie Ostrołęki i okolic. Zapraszamy do współpracy. Tel. 505

Wywoz gruzu steropianu i innych odp.bud  .

Wywóz gruzu steropianu folii Starych mebli zlomu przygotuje mieszkanie do remontu kapitalnego oczyśc

Działka budowlana Borawe

Na sprzedaż działka budowlana w miejscowości Borawe gm. Rzekuń, 8km od Ostrołęki.

Szerokość działki

FaceBook