Ceny styropianu wracają do normy

29 marca 2021 6 Komentarzy

Pod koniec lutego hurtownicy i sprzedawcy materiałów budowlanych odnotowali lawinowy wzrost zainteresowania styropianem. Wśród klientów planujących zakup styropianu rozniosła się podana na facebookowym koncie jednego z producentów wiadomość o rychłych i to znacznych podwyżkach cen styropianu. Powodem podwyżki miały być ograniczenia w dostawie do fabryk surowców potrzebnych do produkcji styropianu.

Pod koniec lutego hurtownicy i sprzedawcy materiałów budowlanych odnotowali lawinowy wzrost zainteresowania styropianem. Wśród klientów planujących zakup styropianu rozniosła się podana na facebookowym koncie jednego z producentów wiadomość o rychłych i to znacznych podwyżkach cen styropianu. Powodem podwyżki miały być ograniczenia w dostawie do fabryk surowców potrzebnych do produkcji styropianu.

 

Informacja spowodowała gwałtowny wzrost zamówień składanych bezpośrednio u producentów, w hurtowniach i marketach budowlanych. Po 25 lutego zamówień było tak dużo, że niektórzy producenci i większość hurtowników przestali je przyjmować. Następne dni rzeczywiście przyniosły spodziewane podwyżki. Ceny rosły z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę, by zatrzymać się na poziomie nawet o 30 procent wyższym od cen z grudnia ubiegłego roku. To pierwszy tak duży i tak gwałtowny skok cen styropianu od trzynastu lat.

 

Z czego wynika tak gwałtowny wzrost cen styropianu od początku roku? Producenci styropianu zgodnie wskazują jako główną przyczynę wzrost cen styrenu, czyli podstawowego materiału używanego do produkcji styropianu. Jego cena wzrosła od początku roku aż o 30 procent, co jest najwyższą w historii świata skokową podwyżką cen tego surowca. Z powodu ataku zimy zamknięte zostały dwie duże fabryki styrenu w Teksasie, pracę przerwał także zakład Lyondell w Holandii. Poza tym Chiny po kryzysie związanym z pandemią kupują styren na światowych rynkach w dużych ilościach. Wpływ na podwyżki ceny styrenu miały też ogólne podwyżki różnych surowców. Na szczęście w okresie zimowym wielkie inwestycje budowlane nie są realizowane, więc po pierwszym tygodniu po podwyżce, kiedy niektórzy producenci ograniczyli dostawy, nie ma już problemów z dostępnością styropianu na rynku, a ceny styropianu nieco spadły i stopniowo się stabilizują. Czy będą spadać nadal? Wiele zależy od popytu i zmian światowych cen styrenu, ale też reakcji hurtowni, które, jak wskazuje część ekspertów, próbują wykorzystać sytuację i zwiększyć zyski. Większość ekspertów jest jednak zdania, że ceny powinny powoli spadać.

materiał partnera

Komentarze

...
13:43, 30 marca 2021

Ceny zaczną spadać ? Wracać do normy ?
Co za bzdury... 25.03 notowania cen styrenu wzrosły o kolejne 40%..

...
17:02, 01 kwietnia 2021

Za swój styropian w zeszłym roku płaciłem    elwacyjny 58,25zł za op.podłogowy 69,40 za op.dzisiaj odpowiednio 103,70 i 114,70.
Warjactwo jak nigdy,chyba przez cowida

...
16:12, 03 kwietnia 2021

Durny , bzdurny i idiotyczny artykuł. Nic nie spada, surowca nadal brakuje, styropianu w hurtowniach jak na lekarstwo.  

...
21:14, 07 kwietnia 2021

Gość napisał(a):Za swój styropian w zeszłym roku płaciłem    elwacyjny 58,25zł za op.podłogowy 69,40 za op.dzisiaj odpowiednio 103,70 i 114,70.Warjactwo jak nigdy,chyba przez cowida

Przez PIS kolego

...
15:30, 12 kwietnia 2021

A co ma PIS do tego z całym obiektywnym szacunkiem kolego skoro na całym świecie drożeje ?  

...
05:35, 15 kwietnia 2021

A ma dużo, jak na świecie drożeje to w Polsce drożeje x2Dodaj Komentarz


zdjecie 7233
zdjecie 7233
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!
Krispol to ceniony polski producent kompletu stolarki ot

Tynki gipsowe

Szanowni Państwo.
Nasza firma oferuje usługi;
*tynki maszynowe gipsowe ,
*tynki cementowo-wapienne.
Zle

Wywiozę Styropian odpady po termoizolacji budynku i inne

Wywiozę styropian z elewacji budowlany ze sprzętu AGD RTV itp .Styropian musi być czysty i spakowany

Usługi Remontowo-Budowlane,  wolne  terminy!

Wszelkie prace remontowo - budowlane,  tel. 502764995

Instalacja Fotowoltaiczna 10 kwp.

Witam,
Przedmiotem ogłoszenia jest gotowa instalacja fotowoltaiczna 10 kwp.
W skład instalacji w podan

FaceBook