Fakt 1 – szeroki wachlarz zastosowańDzięki konstrukcji modułów opartych na stalowej ramie oraz mobilnych panelach, budynek można konfigurować na każdym etapie użytkowania. Co to oznacza? Otóż pozwala to na elastyczne dostosowanie go do zmieniającej się infrastruktury inwestycji. Sprawdzony i doświadczony partner oferuje jednak znacznie więcej. Budynki modułowe to obecnie także liczne opcje wykończenia i wyposażenia danego obiektu, aby stworzyć funkcjonalne i komfortowe miejsce pracy, m.in. przy pomocy klimatyzacji czy sieci komputerowej oraz wielu innym elementom. Dzięki temu konstrukcje modułowe wykorzystywane są już nie tylko jako powszechnie znane tymczasowe pomieszczenia na budowach. Są też wykorzystywane z powodzeniem jako przestrzenie biurowe, sprzedażowe (kasy, sklepy), zaplecze imprez sportowych i kulturalnych, a nawet całoroczne placówki dydaktyczne – szkoły i przedszkola.
Fakt 2 – łatwa logistyka i niewielki nakład czasuZe względu na swoją konstrukcję budynki modułowe można na bieżąco skalować. Oznacza to że, w zależności od aktualnych potrzeb, można je zmniejszać lub powiększać. Stabilna rama ze stali umożliwia także piętrowanie ich do 3 kondygnacji oraz łatwe przeniesienie w inne, dowolne miejsce, przy czym postawienie nowego obiektu jest możliwe już w 3 tygodnie, co jest niezwykle konkurencyjne w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.
Fakt 3 – indywidualizacja inwestycjiNieważne czy to przestrzeń miejska między biurowcami, czy przy parku, każdy budynek modułowy łatwo można zintegrować z otoczeniem dopasowując go do istniejącej już architektury. Obiektowi można też nadać indywidualny wygląd, niezależnie od tego czy będą to budynki o charakterze stałym czy tymczasowym. W tym celu można wykorzystać różne warianty elewacji: płyty kompozytowe, blachy powlekane, drewno, pełne przeszklenia itp. Każdy obiekt można też wyposażyć w dowolne media, klimatyzację, sieć komputerową, system naturalnej wentylacji. Czyni to budynek modułowy niezwykle funkcjonalnym i komfortowym, podobnie jak te, realizowane w użyciu tradycyjnych metod budowalnych.
Fakt 4 – konkurencyjnośćTechnologia modułowa jest coraz popularniejszym rozwiązaniem i stanowi łatwo dostępną alternatywę wobec budownictwa tradycyjnego. Już teraz dorównuje mu trwałością, solidnością oraz różnorodnością możliwości wykończenia. Co więcej, budownictwo modułowe wygrywa już z tradycyjnym na takich polach jak łatwość rozbudowy oraz możliwość przeniesienia obiektu w inną lokalizację, w zależności od planów inwestycyjnych, spełniając przy tym wszystkie normy budowlane i bezpieczeństwa. W odróżnieniu od większości tradycyjnych firm budowlanych, w przypadku modułów jedna firma jest w stanie zagwarantować kompleksową usługę, począwszy od projektu, przez transport i budowę oraz wykończenie, a kończąc na serwisie i obsłudze gwarancyjnej.
Fakt 5 – inwestycja bezpieczna finansowoDecydując się na wybór technologii modułowej istnieje możliwość wielorakiego finansowania inwestycji. Pierwsza opcja to zakup modułów. Druga – zakup z odkupem przez producenta, trzecia leasing, a czwarta najem. W oparciu o odpowiednią kalkulację opłacalności inwestycji można wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie. Zastosowanie technologii modułowej może być opłacalne zarówno na okres krótko- (nawet kilka tygodni, np. w przypadku przebudowy budynku – nie ma wówczas potrzeby wstrzymywania prac firmy) czy długoterminowy (odpowiednio konserwowanie modułów pozwala na komfortowe korzystanie z nich przez 40 lat).
Ekspert: Jacek Staniszewski, Dyrektor Generalny firmy TOUAX Sp. z o.o.Źródło: http://www.info.newseria.pl/