Jak wybrać kółka do wózka widłowego?

22 października 2020 0 Komentarzy

Wózek widłowy to bardzo specyficzny pojazd, bez którego praca w hurtowniach czy w sklepach wielkopowierzchniowych byłaby znacznie trudniejsza, a na pewno – znacznie cięższa. Właśnie to urządzenie bierze na siebie przewożenie rzeczy, które są przechowywane w magazynie, często bardzo ciężkich rzeczy. Warto wiedzieć, o jakie konkretne części go wzbogacić, żeby wypełniał swoją misję dobrze, bezpiecznie i jak najdłużej.

Kółka do wózka widłowego – jakie będą dobre?

Można powiedzieć, że w pewnym sensie wózek widłowy to kuzyn wózka paletowego. Oba biorą na siebie to samo zadanie – wyręczają pracowników hal i magazynów w transportowaniu ciężkich ładunków. Służy im do tego para wideł, na których są układane przewożone przedmioty. Ale czy to znaczy, że można je wyposażyć w podobne kółka?

Żeby sobie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zrozumieć na czym polega różnica między tymi dwiema pomocami. Wózek paletowy to najczęściej wózek ręczny – napędzany dzięki sile osoby, która ciągnie go albo pcha, posługując się przy tym specjalną rączką. Natomiast wózek widłowy to mechaniczny pojazd, napędzany pracą specjalnego silniczka. Żeby obsługiwać taki wózek, trzeba mieć uprawnienia do kierowania nim, a wykonując tę pracę trzeba bardzo uważać, żeby nie doprowadzić do jakiegoś wypadku. Ten wózek zaprojektowano po to, by transportowanie ładunków było jeszcze łatwiejsze i szybsze – bo mały pojazd może przemieszczać się naprawdę szybko. Poza tym potrafi udźwignąć kilka razy cięższe rzeczy, niż paleciak – i podniesie je znacznie wyżej.

Kółka do wózka widłowego muszą oczywiście odpowiadać specyfice tego sprzętu. Muszą być odpowiednio wytrzymałe na obciążenia, a zaznaczmy, że taki wózek może unieść nawet ładunek ważący 10 ton. Dodatkowo, warto też wziąć pod uwagę to, w jakich warunkach ten konkretny wózek będzie pracował, jakie podłoże spotka podczas codziennej pracy. Jednak generalnie przyjęło się, że pod widłami wózka umieszcza się rolki powlekane poliuretanem, natomiast na koła napędowe wybiera się masywne modele, wzbogacone o dobrej jakości opony. Bardzo często są to koła aluminiowe, wzbogacone o łożyska kulkowe – żeby stawiały mniejszy opór podczas ruszania i pewnie toczyły się przed siebie. Ale taki wybór nakłada na właściciela wózka widłowego kolejny obowiązek – bo żeby praca pozostała bezpieczna, trzeba regularnie wymieniać opony i stale sprawdzać, czy są w dobrym stanie. Zbyt słabe napompowanie, ale też zużycie czy mechaniczne uszkodzenie to czynniki, które zwiększają ryzyko wywrotki całego wózka, a to bardzo niepożądane zdarzenie.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 4877
zdjecie 4877
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!Drodzy Inwestorzy  wybierając produkty marki KRISPOL do

Szukam gruntów pod elektrownię PV - dzierżawa

Poszukujemy gruntów do dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną:
- Powierzchnia od 1,5ha do 300ha
-

Meble na wymiar

Nasza firma od 20 lat wykonuje najwyższej jakości meble na wymiar na terenie Warszawy i okolic. Daje

Kredyt hipoteczny

U nas zrealizujesz swoje marzenie o kupnie domu, mieszkania,działki. Sprawdź
ofertę kredytu hipotecz

Dachy- Ogrodzenia Sprzedaż i Montaż

Oferujemy sprzedaż i montaż pokryć dachowych i ogrodzeń.
Zapraszamy
Dachy Załuska
Biuro Ostrołęka ul. W

FaceBook