Dlaczego tak ważne są przewody wentylacyjne w budynkach?

24 sierpnia 2021 0 Komentarzy

Dlaczego tak ważne są przewody wentylacyjne w budynkach?

Prawidłowo zbudowane rury wentylacyjne stanowią podstawę sprawnie działającej instalacji wentylacyjnej. Kanały usuwają z pomieszczeń wilgoć, parę z gotowania, nieprzyjemne zapachy i nadmiar dwutlenku węgla. Dzięki nim wietrzenie jest skuteczniejsze, co przekłada się na dłuższą żywotność mebli i sprzętów oraz ochronę przed pojawianiem się grzyba na ścianach. Dlaczego jeszcze powinno się zadbać o prawidłowe wykonanie przewodów wentylacyjnych?

Przewody wentylacyjne o prostokątnym przekroju

W Polsce najczęściej montuje się kanały wentylacyjne o prostokątnym przekroju. Umieszcza się je zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurach oraz zakładach przemysłowych. Alternatywą dla nich są kanały owalne, jednak prostokątne rury z blachy ocynkowanej są najpraktyczniejsze. Łatwo buduje się z nich przewód o odpowiednim przekroju. Są to też kanały sztywne, niepodatne na odkształcenia pod wpływem ciepła. Można połączyć z nimi kanały elastyczne, np. rury harmonijki, które sprawdzą się jako element prowadzący do okapu.

Przewody elastyczne i sztywne wykonane z solidnych materiałów oraz uzupełnione o kształtki tworzą system wyciągu, dzięki któremu ogranicza się gromadzenie wilgoci w pomieszczeniach. Zawilgocone budynki mają specyficzny, nieprzyjemny zapach, a powstający w nich grzyb prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Dodatkowo wentylacja służy do rozprowadzenia świeżego powietrza, co sprawia, że w pomieszczeniach panuje optymalna temperatura i przyjemny zapach.

Kanały do wentylacji mechanicznej

Przewody wentylacyjne prostokątne do budowy kanałów głównych i dodatkowych są niezbędne do ograniczenia ryzyka związanego z gromadzeniem się pary w łazience podczas kąpieli. Wentylacja mechaniczna odprowadza parę, dzięki czemu użytkownik pomieszczenia jest bezpieczniejszy. W zaparowanym wnętrzu może stracić przytomność. Od typowych elementów zależy zatem skuteczność działania wentylacji, bez której łazienka może stać się nawet śmiertelną pułapką. Utrata przytomności pod prysznicem lub w wannie może bowiem stać się przyczyną utonięcia.

Kanał wentylacji mechanicznej jest też potrzebny do podłączenia kuchennego wyciągu. Okap odprowadza parę wodną i nieprzyjemne zapachy z gotowania, dzięki czemu w całym domu jest świeższe powietrze. Skuteczna wentylacja jest ważna zwłaszcza w aneksach kuchennych połączonych z salonem, gdzie meble wypoczynkowe są narażone na przesiąkanie przykrymi zapachami. Ponadto sprawny wyciąg wychładza pomieszczenie, ściągając z niego nadmiar gorącej pary znad garnków.

 

Materiał zewnętrzny.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 7501
zdjecie 7501
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!Drodzy Inwestorzy  wybierając produkty marki KRISPOL do

SCHODY RINTAL: PROMOCJA! WRZESIEŃ BEZ VAT

Wielkimi krokami nadciąga jesień! To idealna okazja, aby przygotować dom na długie jesienne wieczory

Elektryk - Kompleksowo

firma elektroinstalacyjna oferuje swoje usługi:
- montaż instalacji elektrycznych w nowo wybudowanyc

Zadbane, duże siedlisko; możliwość hodowli koni.

Siedlisko o pow. 6500 m2 we wsi Żerań Mały, gmina Olszewo-Borki, powiat ostrołęcki z trzema budynkam

Sprzedam dzialke budowlaną

Sprzedam działkę budowlana 7,8a w Ostrołęce przy ulicy Odlglej na osiedlu Stacja

FaceBook