Budujesz dom? Nie zapomnij o 3 ważnych sprawach!

02 sierpnia 2021 0 Komentarzy

Masz zamiar rozpocząć budowę domu? Nie zapomnij o kilku kwestiach, które w natłoku spraw mogą ci umknąć. Świadomość tego, co czeka cię podczas budowy domu, pomoże odpowiednio rozplanować poszczególne jej etapy i uniknąć przykrych niespodzianek.

Niezbędne formalności

Aby móc wybudować dom, standardowo potrzeba uzyskać na to pozwolenie urzędowe. Na uzyskanie takiego pozwolenia trzeba wyznaczyć sobie minimum dwa miesiące — tyle mniej więcej czasu ma urząd na analizę złożonych przez nas dokumentów i odniesienie się do nich. Komplet dokumentów wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę domu trzeba złożyć w starostwie bądź urzędzie miasta na prawach powiatu. Wniosek można też pobrać elektronicznie ze stron internetowych przypisanych danemu urzędowi. Jeśli w czasie analizowania przez urząd złożonych przez nas dokumentów, urzędnicy będą potrzebowali wyjaśnić ewentualne nieścisłości, czy też dokumenty będą niekompletne, zostaniemy o tym poinformowani. Na odniesienie się do uwag urząd wyznaczy nam określony czas. Jeśli go przekroczymy lub w ogóle nie będziemy zainteresowani wyjaśnieniem wątpliwości, urząd może wydać decyzję odmowną — nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Warto więc stale monitorować, na jakim etapie jest nasz wniosek i w razie wykazanych uchybień niezwłocznie reagować.

Oszczędności? Nie zawsze warto

Bardzo ważną kwestią podczas budowy domu jest fakt, że ma on nam służyć długie lata, nierzadko będziemy w nim mieszkać do końca życia. Miejmy w głowie tę myśl podczas wyboru materiałów budowlanych i wykończeniowych. Nie idźmy po linii najmniejszego oporu i nie sięgajmy po materiały tanie, słabej jakości, wzbudzające wątpliwość architekta. To nie jest dobre pole do oszczędności. Oczywiście, dobre, sprawdzone materiały z wysokiej półki bardziej nadwyrężą nasz budżet, jednak jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, naprawdę nie oszczędzajmy na materiałach — za parę lat podziękujemy sobie samym za to, że zainwestowaliśmy więcej pieniędzy, kiedy zobaczymy jak sąsiad, który wybudował dom o wiele taniej, zabiera się za kolejny remont, uszczelnia okna czy wymienia niesprawną instalację. Dobrej jakości materiały to szansa na długą bezawaryjność całej inwestycji i wewnętrzny spokój. Dużo rozsądniej jest przyoszczędzić na meblach, np. opóźniając w czasie ich zakup lub decydując się na tańsze. Wymiana mebli, sprzętu AGD, zabudowy kuchennej to zdecydowanie mniejsze ryzyko niż konieczność rozpoczęcia przebudowy czy rozbiórki po tym, jak nasz dom zostanie wybudowany z trefnych materiałów.

Porządkowanie miejsca budowy

Nie zapominajmy również o tym, że odpady po remoncie i budowie muszą być odpowiednio przechowywane i utylizowane. Nie wolno przetrzymywać ich luzem na terenie posesji, nawet jeśli my sami jesteśmy jej właścicielem. Nie mamy w kwestii tego typu odpadów pełnej dowolności i decyzyjności, obowiązują nas przepisy. A te mówią, że gruz i inne materiały po budowie musimy umieszczać w przeznaczonym specjalnie do tego celu pojemniku. Może być to kontener budowlany lub specjalny budowlany worek na gruz. Pojemniki te możemy wynająć od firm, które zajmują się wywozem gruzu. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę — nie musimy się martwić o to, co stanie się z odpadami. Firma odbierze od nas kontener wraz z zawartością, która trafi w odpowiednie, legalne miejsca składowania odpadów, gdzie zostanie poddana recyklingowi. Warto wspomnieć, że za porzucenie gruzu w miejscu niedozwolonym, czyli np. w lesie, na polanie, do rzeki czy w miejsce nielegalnego wysypiska grożą surowe konsekwencje prawne.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych warto sporządzić plan budowy, który zawierać będzie najważniejsze punkty, o których musimy pamiętać podczas przeprowadzenia inwestycji. Pozwoli to uporządkować założenia, jakie mamy na temat przebiegu budowy. Możemy skonsultować je z architektem, prawnikiem czy wykonawcami, tak, aby mieć pewność, że nasza wiedza pokrywa się z faktycznym stanem rzeczy.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


zdjecie 4877
zdjecie 4877
COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY

Ty decydujesz jakiej stolarki potrzebujesz!Drodzy Inwestorzy  wybierając produkty marki KRISPOL do

Szukam gruntów pod elektrownię PV - dzierżawa

Poszukujemy gruntów do dzierżawy pod elektrownię fotowoltaiczną:
- Powierzchnia od 1,5ha do 300ha
-

Meble na wymiar

Nasza firma od 20 lat wykonuje najwyższej jakości meble na wymiar na terenie Warszawy i okolic. Daje

Kredyt hipoteczny

U nas zrealizujesz swoje marzenie o kupnie domu, mieszkania,działki. Sprawdź
ofertę kredytu hipotecz

Dachy- Ogrodzenia Sprzedaż i Montaż

Oferujemy sprzedaż i montaż pokryć dachowych i ogrodzeń.
Zapraszamy
Dachy Załuska
Biuro Ostrołęka ul. W

FaceBook