Wodna instalacja w domu - na co zwrócić uwagę?

02 maja 2017 Komentarzy

Instalacja wodna to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń. Wiosna sprzyja remontom, wiosną ruszają budowy, a nieodzownym elementem każdego domu jest instalacja wodociągowa.

Instalacja wodna to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń. Wiosna sprzyja remontom, wiosną ruszają budowy, a nieodzownym elementem każdego domu jest instalacja wodociągowa.
 
 

Instalacja wodna zasilana jest z wodociągu. Część domowa rozpoczyna się za wodomierzem, wg którego wskazań odbiorca rozlicza się z dostawać wody. Mimo, że montaż instalacji wodnej nie wymaga specjalistycznych uprawnień, jednak nie wskazane jest samodzielne jej układanie, a projekt instalacja, o ile nie zawiera go projekt domu, warto zlecić specjalistom.

 

Schemat instalacji wodnej

Wodę, pobieraną z sieci wodociągowej przez przyłącze, trzeba rozprowadzić po domu. Nie wolno zapomnieć o punktach poboru w kuchni, łazience, WC, w pomieszczeniach gospodarczych, pralni czy garażu. Trzeba pamiętać o kranach z ciepłą wodą, o instalacji ciepłej wody i co. Woda ciepła może być przygotowywana na różne sposoby, albo za pomocą przepływowych ogrzewaczy wody, alebo podgrzewana w kotle. Dlatego rozłożenie i zaplanowanie punktów poboru wody jest takie ważne. Woda biegnie często w dwóch przewodach, z zimną i ciepłą wodą. Czasem inwestor decyduje się na trzeci przewód z wodą cyrkulacyjną, dzięki któremu woda stale krąży w instalacji, ale woda jest dostępna zaraz po odkręceniu kranu.

 

Na co zwrócić uwagę?

Należy pamiętać o tym, że rury z wodą powinny biec poniżej rur gazowych i instalacji elektrycznych. Przewód z ciepłą wodą powinien biec powyżej przewodu z zimną. Instalację wodną można rozprowadzać systemem trójnikowym, czyli układając przewody szeregowo, od pionu biegnie przewód poziomy, a od poziomego podejścia do punktów poboru. Podejścia łączy się z przewodem poziomymi trójnikami. Instalację układa się w bruzdach ściennych, zakrywając instalację tynkiem. Przewody układa się w peszlach i tulejach ochronnych w miejscach przejścia przez ściany i stropy, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym. Kolejnym systemem instalacji jest system rozdzielaczowy, gdzie od rozdzielacza przewodu głównego, prowadzącego od wodomierza prowadzi się osobne przewody do poboru wody, rozdzielając je na kolejnych etapach. Rury układa się w wylewce w podłodze.

 

Bez względu na system instalacji woda ciepła powinna być podłączona z lewej strony, a woda zimna z prawej. Jest to podyktowane przyzwyczajeniem do takiego działania baterii umywalkowych, które często odkręcam intuicyjnie.

 

 

 

Zawór odcinający

Każda instalacja musi być wyposażona w zawór odcinający. Najczęściej to jeden główny zawór, ale też można wyposażyć każdy punkt poboru wody, czyli baterie umywalkowe, zlewozmywakowe, które będzie można, w miarę potrzeby po prostu odciąć od instalacji i bez problemu korzystać z innych urządzeń. Przy bateriach dobrze jest zamontować zawory kątowe z osadnikiem, chroniące przed drobnymi zanieczyszczeniami.

 

Woda w ogrodzie

Nie należy zapominać o ogrodzie, który trzeba przecież nawadniać. Na elewacji budynku powinien znaleźć się zawór, do podłączenia węża ogrodowego, co pozwala na wygodne używanie wody w ogrodzie. Dobrze,gdy zawór będzie odpowiednio zabezpieczony na zimę.

 

Filtry

Elementem instalacji wodnej jest filtr, znajdujący się za wodomierzem. Wybierając filtr warto postawić na osadnikowy, czyli mechaniczny siatkowych, chroniący instalację przed większymi zanieczyszczeniami stałymi, przed piaskiem, rdzą,mającymi negatywny wpływ na urządzenia zamontowane w instalacji wodnej.

 

Sprawdzenie ciśnienia i szczelności instalacji wodnej

Zanim pokryje się instalację wodną warstwą tynku, należy sprawdzić szczelność instalacji, co pozwoli natychmiast usunąć drobne przecieki. Po zakończeniu prac nad wnętrzem domu są to usterki trudne do zlokalizowania i naprawy. Instalację dobrze zostawić przez jakiś czas pod ciśnieniem, co wykaże, że podczas innych prac związanych z podłogą lub ścianą rury nie uległy zniszczeniu i uszkodzeniu. Próbę szczelności instalacji przeprowadza się dwuetapowo. Najpierw podnosi się ciśnienie w instalacji do wartości próbnej, dwa razy w dziesięcio minutowych odstępach. Potem przeprowadza się próbę zasadniczą, czyli obserwuje się przez dwie godziny spadek ciśnienia, który nie może przekroczyć 0,02 MPa.

 

Pozytywnie zakończone próby świadczą o dobrym montażu i dobrych materiałach użytych do wykonania instalacji.Dowodem przeprowadzenia próby jest wpis do dziennika budowy oraz protokół, pod którym podpisuje się instalator, inspektor nadzoru budowlanego oraz kierownik budowy.

 
Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę hydraulika Jerzego Hojdy z Warszawy

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


BRAMY GARAŻOWE _ NAPĘDY BRAM

ZAMAWIASZ OD FIRMY Z DOŚWIADCZENIEM - 20 LAT NA RYNKUW ofercie firmy DOM-SYSTEM znajdziesz:- bramy g

COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY MISTRZOWSKA OFERTA

Poznaj naszą kompleksową ofertę i wybierz bramę odpowiednią dla siebie! Zalety bramy Krispol to :

ODBIOR ZLOMU

ODBIOR ZLOMU TEL 512 741 798

szambo zbiorniki betonowe z atestami i 5-letnią gwarancją, transportm, montażem

 Oferuję zbiorniki betonowe PRODUKOWANE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM, ekologiczne z przeznaczeniem na:
-

Ogrodzenie tymczasowe-budowlane SET PREMIUM

Ogrodzenie tymczasowe-budowlane SET PREMIUM

ZADZWOŃ I ZAPYTAJ  576-353-205

Zestaw zawierający jedn

FaceBook