Prawo budowlane - najnowsze zmiany w przepisach

04 stycznia 2017 0 Komentarzy

W 2017 roku prawie budowlanym zostaną wprowadzone bardzo istotne zmiany, z którymi musi zapoznać się każdy kto jest posiadaczem domu lub mieszkania albo zmierza zakupić swoją własną nieruchomość.

Nieznajomość przepisów nie jest bowiem usprawiedliwieniem do ich nieprzestrzegania, dlatego trzeba być na bieżąco ze wszystkimi planowanymi i nowo wdrożonymi aktualnościami prawnymi w branży budowlanej.


Zapotrzebowanie budynku na energię


W celu poprawnego zrozumienia i interpretacji zmian w prawie należy wiedzieć czym jest zapotrzebowanie budynku na energię, ponieważ właśnie to zagadnienie jest kluczowym przedmiotem zmian w przepisach budowlanych. Wspomniane zapotrzebowanie budynku na energię to uogólnione wartości jednostek energetycznych (mocy prądu i metrów sześciennych gazu ziemnego) przypadające na jeden metr kwadratowe powierzchni. Wynika z tego, że każdy budynek ma inne zapotrzebowanie w zależności od swojej wielkości, a konkretnie powierzchni użytkowej.


Co się zmieni w prawie budowlanym w 2017 roku?


Dyrektywa europejska  nr 2001/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 roku jest dokumentem, który nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek regularnego wprowadzania zmian w przepisach budowlanych. W tym przypadku te zmiany będą dotyczyły zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię grzewczą.


Pierwsze tego typu zmiany zostały wcielone w życie w 2014 roku, kolejne datowane są na początek roku 2017, natomiast ostatnie zmiany zajdą dopiero w 2021 roku. Rozporządzenie chce zwiększyć energooszczędność budynków i chronić w ten sposób środowisko. Projekty nowych budynków będą musiały spełniać wymagania co do wartości dwóch współczynników: ciepła oraz przenikalności ciepła.


Nie wchodząc w szczegóły obliczania pewnych współczynników, którym to zajęciem zajmują się inżynierowie budowlani projektujący dany budynek, można w prosty sposób wytłumaczyć co oznaczać będą zmiany w przepisach prawa budowlanego dla przeciętnego obywatela i inwestora. Po pierwsze wzrosną koszty budowy domu czy innej nieruchomości.


Stanie się tak, dlatego, że wymagane będą grubsze termoizolacje całego budynku. Drugą zmianą będzie wprowadzenie obowiązku posiadana na posesji / w budynku między innymi kotła na biomasę, gruntowe pompy ciepła czy też zainstalowanie wentylacji mechanicznej. Nie jest to jednak bardzo duży problem. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że lepsza izolacja czy odpowiednia, energooszczędna wentylacja budynku z odzyskiem ciepła przeniesie się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Różnica jednak jest zbyt duża, żeby ulepszenia związane z energooszczędnością zwróciły się właścicielowi, ponieważ wykorzystane technologie są obecnie zbyt drogie, a materiały budowlane zbyt kosztowne.


Dzięki temu zmiany będą odczuwalne podczas budowy domu, jednak koszty jego utrzymania na pewno zmaleją. Największe różnice w kosztach budy odczują inwestorzy, którzy budują budynki niewielkie, o małej kubaturze (objętości) oraz prostej bryle.Więcej informacji
Firma dostępna pod adresem: http://przeglad-budowlany24.pl specjalizuje się w przeprowadzaniu przeglądów budowlanych dowolnych nieruchomości.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


Instalacja elektryczna w domu.
09 listopada 2018 wladek
Klimatyzacja
09 paĹşdziernika 2018 n7070
dobry hydraulik
23 września 2018 mken
meble na zamowienie-dobrze i nie drogo
20 września 2018 ka4rolcia
Ciepłe Bramy Segmentowe - promocja / Napędy do bram

UWAGA ! Na wakacje obniżamy cene bram  segmentowych !! TYLKO TERAZ  BRAMY SEGMENTOWA / Złoty Dąb ,

Wentylacja - Rekuperacja

Wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperacja. Obniż rachunki za ogrzewanie nawet o 50% i oddychaj św

Działki budowlano-rekreacyjne na Mazurach

Cena:  41 900 złKontakt bezpośredni do właściciela nieruchomości 605 745 715Sprzedam działki budowla

działka budowlana w Kadzidle

Oferuję w sprzedązy działkę budowlaną w Kadzidle, cicha spokojna okolica w Kierunku na Strzałki z do

Pościel Party - wyprzedaż pościeli

Zapraszamy na wyprzedaż poscieli - Sobota 17 listopada 2018 od godz. 15:00 do 18:00. Pościel 3D, 5D,

FaceBook