Prawo budowlane - najnowsze zmiany w przepisach

04 stycznia 2017 0 Komentarzy

W 2017 roku prawie budowlanym zostaną wprowadzone bardzo istotne zmiany, z którymi musi zapoznać się każdy kto jest posiadaczem domu lub mieszkania albo zmierza zakupić swoją własną nieruchomość.

Nieznajomość przepisów nie jest bowiem usprawiedliwieniem do ich nieprzestrzegania, dlatego trzeba być na bieżąco ze wszystkimi planowanymi i nowo wdrożonymi aktualnościami prawnymi w branży budowlanej.


Zapotrzebowanie budynku na energię


W celu poprawnego zrozumienia i interpretacji zmian w prawie należy wiedzieć czym jest zapotrzebowanie budynku na energię, ponieważ właśnie to zagadnienie jest kluczowym przedmiotem zmian w przepisach budowlanych. Wspomniane zapotrzebowanie budynku na energię to uogólnione wartości jednostek energetycznych (mocy prądu i metrów sześciennych gazu ziemnego) przypadające na jeden metr kwadratowe powierzchni. Wynika z tego, że każdy budynek ma inne zapotrzebowanie w zależności od swojej wielkości, a konkretnie powierzchni użytkowej.


Co się zmieni w prawie budowlanym w 2017 roku?


Dyrektywa europejska  nr 2001/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 roku jest dokumentem, który nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek regularnego wprowadzania zmian w przepisach budowlanych. W tym przypadku te zmiany będą dotyczyły zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię grzewczą.


Pierwsze tego typu zmiany zostały wcielone w życie w 2014 roku, kolejne datowane są na początek roku 2017, natomiast ostatnie zmiany zajdą dopiero w 2021 roku. Rozporządzenie chce zwiększyć energooszczędność budynków i chronić w ten sposób środowisko. Projekty nowych budynków będą musiały spełniać wymagania co do wartości dwóch współczynników: ciepła oraz przenikalności ciepła.


Nie wchodząc w szczegóły obliczania pewnych współczynników, którym to zajęciem zajmują się inżynierowie budowlani projektujący dany budynek, można w prosty sposób wytłumaczyć co oznaczać będą zmiany w przepisach prawa budowlanego dla przeciętnego obywatela i inwestora. Po pierwsze wzrosną koszty budowy domu czy innej nieruchomości.


Stanie się tak, dlatego, że wymagane będą grubsze termoizolacje całego budynku. Drugą zmianą będzie wprowadzenie obowiązku posiadana na posesji / w budynku między innymi kotła na biomasę, gruntowe pompy ciepła czy też zainstalowanie wentylacji mechanicznej. Nie jest to jednak bardzo duży problem. Trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że lepsza izolacja czy odpowiednia, energooszczędna wentylacja budynku z odzyskiem ciepła przeniesie się na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Różnica jednak jest zbyt duża, żeby ulepszenia związane z energooszczędnością zwróciły się właścicielowi, ponieważ wykorzystane technologie są obecnie zbyt drogie, a materiały budowlane zbyt kosztowne.


Dzięki temu zmiany będą odczuwalne podczas budowy domu, jednak koszty jego utrzymania na pewno zmaleją. Największe różnice w kosztach budy odczują inwestorzy, którzy budują budynki niewielkie, o małej kubaturze (objętości) oraz prostej bryle.Więcej informacji
Firma dostępna pod adresem: http://przeglad-budowlany24.pl specjalizuje się w przeprowadzaniu przeglądów budowlanych dowolnych nieruchomości.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


BRAMY GARAŻOWE _ NAPĘDY BRAM

ZAMAWIASZ OD FIRMY Z DOŚWIADCZENIEM - 20 LAT NA RYNKUW ofercie firmy DOM-SYSTEM znajdziesz:- bramy g

COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY MISTRZOWSKA OFERTA

Poznaj naszą kompleksową ofertę i wybierz bramę odpowiednią dla siebie! Zalety bramy Krispol to :

ODBIOR ZLOMU

ODBIOR ZLOMU TEL 512 741 798

szambo zbiorniki betonowe z atestami i 5-letnią gwarancją, transportm, montażem

 Oferuję zbiorniki betonowe PRODUKOWANE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM, ekologiczne z przeznaczeniem na:
-

Ogrodzenie tymczasowe-budowlane SET PREMIUM

Ogrodzenie tymczasowe-budowlane SET PREMIUM

ZADZWOŃ I ZAPYTAJ  576-353-205

Zestaw zawierający jedn

FaceBook