O czym warto pamiętać przy wyborze koloru elewacji domu?

21 marca 2017 0 Komentarzy

Nie jest łatwo dokonywać wyborów, jakich konsekwencje będziemy musieli znosić długi czas. Tak jest właśnie, gdy budujemy swój dom, kiedy podjąć trzeba sporo ważnych decyzji. Jedną z takich decyzji jest na przykład wybór koloru elewacji domu. O czym należy pamiętać?

Nie jest łatwo dokonywać wyborów, jakich konsekwencje będziemy musieli znosić długi czas. Tak jest właśnie, gdy budujemy swój dom, kiedy podjąć trzeba sporo ważnych decyzji. Jedną z takich decyzji jest na przykład wybór koloru elewacji domu. O czym należy pamiętać?

Spójrzmy na otoczenie

Zarówno dom, jak i jego kolorystyka powinny współgrać z otoczeniem. To ważne, ponieważ ma to wpływ nie tylko na naszą posesję, ale także na najbliższą okolicę. Szkoda zaburzać piękną zieleń otoczenia, bardzo wyrazistymi barwami, ponieważ możemy uzyskać mało estetyczny kontrast kolorów. Bez wątpienia też musimy zwrócić uwagę na to, jak wyglądają kolory domów znajdujących się w sąsiedztwie. Jeśli mieszkamy na ulicy, na jakiej zrealizowane są głównie projekty domów bardzo klasycznych, o stonowanych barwach elewacji, to nie powinniśmy zaburzać tej harmonii.

Nie bójmy się próbować

Ogromna ilość dostępnych kolorów nie pomaga w wyborze, jednak wcale nie trzeba tego robić po omacku i tylko liczyć na to, że uzyskamy pożądany efekt. Można przecież zrobić próbę na większej powierzchni, aby zobaczyć, jak kolor się prezentuje. Nie zawsze to, co widzimy w sklepach, na wzornikach odpowiada rzeczywistości. Nie mówiąc już o tym, że kolor na małej powierzchni nie odzwierciedla jego rzeczywistego wyglądu. Warto zatem kupić próbki interesującej nas farby i pomalować nią większą powierzchnię ściany. Jeśli jednak zdecydujemy się na inny kolor, to zawsze będzie można nasze wcześniejsze próby po prostu zamalować.

Siła kolorów

Zastanawiając się nad odpowiednim kolorem elewacji naszego domu, trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że kolory mogą wiele zdziałać. Na przykład jasne barwy mogą optycznie powiększyć dom. Umiejętne zastosowanie połączenia jaśniejszych oraz ciemniejszych odcieni sprawi, że wpłyniemy na proporcje budynku. Można w ten sposób dom wysmuklić, a służyć mogą do tego subtelne pionowe akcenty. Analogicznie, używając akcentów poziomych, można sprawić, że dom będzie bardziej przysadzisty. Jednak tutaj już trzeba być ostrożnym, ponieważ zestawianie ze sobą kolorów wymaga już nieco więcej wprawy.

Czy istnieją kolory, które można nazwać bezpiecznymi?

Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że wybór koloru elewacji może nie być czymś aż tak stresującym, kiedy zdecydujemy się na pewne i sprawdzone rozwiązania. Zawsze przecież pozostaje ponadczasowa i elegancka biel, której zastosowanie będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie chcą z kolorami eksperymentować. W przypadku tego koloru nie ma obawy, że coś pójdzie nie tak. Zawsze też możemy skorzystać z porad osób, jakie zajmują się projektowaniem domów, ponieważ gotowe projekty mogą być dla nas również bardzo dobrą pomocą i inspiracją, o czym między innym można się dowiedzieć z tego artykułu.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY MISTRZOWSKA OFERTA

Poznaj naszą kompleksową ofertę i wybierz bramę odpowiednią dla siebie! Zalety bramy Krispol

Rekuperacja - Wentylacja

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - Rekuperacja.
 
Projekt, Kosztorys

Dom w stanie surowym Goworowo

Oferujemy Państwu do sprzedaży dom piętrowy w stanie surowym o powierzchni 200 m2 w Goworowie.

Siedlisko rolne blisko Ostrołęki

Oferujemy do sprzedaży siedlisko rolne o powierzchni 0,58 h zabudowane domem mieszkalnym oraz

Dom na sprzedaż

Oferujemy Państwu dom piętrowy z poddaszem użytkowym. Nieruchomość zlokalizowana jest w

FaceBook