Jaki kolor mebli do łazienki?

17 lipca 2017 3 Komentarze

Kolor mebli w łazience ma bardzo duże znaczenie dla samopoczucia. Obecnie dominującym trendem jest kolor biały, kolor czarny, ich połączenie lub odcienie szarości, co automatycznie przenosi ciężar dekoracji na dodatki. To jednak nie jest jedyne podejście, jakim warto się zainteresować.

Kolor mebli w łazience ma bardzo duże znaczenie dla samopoczucia. Obecnie dominującym trendem jest kolor biały, kolor czarny, ich połączenie lub odcienie szarości, co automatycznie przenosi ciężar dekoracji na dodatki. To jednak nie jest jedyne podejście, jakim warto się zainteresować.

 
 

Znaczenie kolorów

Niektóre kolory silniej niż inne przywołują pewne skojarzenia: czarny jest traktowany jako kolor do najbardziej eleganckich wnętrz, biel jest higienicznie czysta, kolor zielony i niektóre odcienie niebieskiego dobrze relaksują, czerwony pobudza, ale może też irytować, natomiast żółty i pomarańczowy to kolory, które kojarzą się ze spokojniejszą energią. Rzecz jasna te ogólne prawidła nie zawsze sprawdzają się w praktyce, bo ani ściany, ani meble nie mają monopolu na kształtowanie charakteru całego pomieszczenia.

Kolor a wielkość łazienki

Powiązania między kolorem wnętrza a wielkością pomieszczenia są symetryczne, co znaczy, że wielkość łazienki powinna od razu sugerować użycie odpowiednich kolorów, ale i kolor będzie odpowiadał w pewnej części za to, jak będzie odbierana aranżacja. Do niewielkich pomieszczeń najczęściej stosuje się jasne wykończenia – niekoniecznie białe, choć to obecnie bardzo silna tendencja. W większych ma się pełniejszą swobodę i choć stosowanie bieli nie jest błędem, to może powodować problem z postrzeganiem wnętrza jako sterylnego, pozbawionego indywidualnego charakteru.

W takich przypadkach, podobnie jak w łazienkach urządzonych tylko na jeden kolor, bardzo zwiększa się rola dodatków. Mówiąc o dodatkach estetycznych, trochę się to pojęcie rozszerza, ponieważ powinno ono objąć także armaturę i ceramikę sanitarną, które normalnie nie są traktowane jako dodatki, tylko wyposażenie podstawowe. Nie da się jednak ukryć, że wylewki, słuchawki prysznicowe czy nawet uchwyty do frontów meblowych mogą całkowicie odmienić aranżację, stąd ich traktowanie w kategorii dodatków estetycznych nie jest błędem.

Jakie meble do łazienki? Koncepcje dekoracyjne

  • Do małej łazienki z białymi ścianami pasują białe fronty meblowe, ale także można pokusić się o stworzenie jednej z dwóch aranżacji: ciepłej, w której szafki będą miały kolor pastelowo żółty, albo zimnej, gdzie słoneczny kolor zastępuje się chłodnym błękitem. Oba warianty są jasne i optycznie powiększają pomieszczenie, ale zastosowanie koloru pozwala na przełamanie monotonii.
  • Do łazienki średniej wielkości, zamiast czarnych frontów meblowych, lepiej zastosować czarne wykończenia ścian (na przykład glazurowane płytki ceramiczne), natomiast meble wykończyć jaśniejszym kolorem, ponieważ zajmują one sporo miejsca i odwrócenie kolorów spowodować może przytłaczający efekt.
  • W dużej, ekskluzywnej łazience, warto zdecydować się na meble w kolorze naturalnego drewna do jasnych ścian albo jednolity wystrój z białymi ścianami i czarnymi meblami lub na odwrót. Takie kontrastowe połączenia bardzo dobrze przyciągają uwagę, a przy tym nie sprawiają wrażenia pustych i sterylnych.

Rola dodatków

Wielu inwestorów szybciej niż kolor mebli do łazienki, wybiera warianty estetyczne dodatków. W tę stronę też można, trzeba jednak pamiętać, by meble łazienkowe nie odcinały się zbyt wyraźnie pod względem estetycznych od dodatków, jeśli te zostały zamówione jako pierwsze. Nie należy łączyć przesadnie dekoracyjnych dodatków z meblami o prostych bryłach ani na odwrót, ale wskazane jest, aby rozbudowaną ornamentację zachować tylko na jednym z tych elementów wyposażenia. Najczęściej meble mają proste kształty, więc dobór dodatków jest stosunkowo prosty. Należy jednak pamiętać, że na finalny odbiór aranżacji wpływają też na przykład uchwyty meblowe, więc ich kolor czy forma też będą miały znaczenie – zamiast klasycznych uchwytów czy gałek dziś często producenci mebli stosują inne rozwiązania, na przykład uchwyty wyfrezowane we frontach lub fronty bezuchwytowe. To nowoczesne rozwiązania, które dobrze będą pasowały do awangardowej stylizacji dodatków, ale kiepsko do akcesoriów w najbardziej klasycznych formach.

Komentarze

...
20:10, 19 lipca 2017

Do łazienki to najlepiej farba typu Kuchnia Łazienka, taka jak np. Śnieżka oferuje. Zawiera związki srebra i to pozwala utrzymać ściany bez pleśni czy grzybów. Albo solidna i regularna wymiana powietrza. :)

...
14:15, 11 września 2017

Bardzo fajne pomysły eOstroleka.pl rozwija się.

...
12:55, 12 września 2017

Ale pytanie dotyczy mebli, a nie farby.Dodaj Komentarz


BRAMY GARAŻOWE _ NAPĘDY BRAM

ZAMAWIASZ OD FIRMY Z DOŚWIADCZENIEM - 20 LAT NA RYNKUW ofercie firmy DOM-SYSTEM znajdziesz:- bramy g

COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY MISTRZOWSKA OFERTA

Poznaj naszą kompleksową ofertę i wybierz bramę odpowiednią dla siebie! Zalety bramy Krispol to :

ODBIOR ZLOMU

ODBIOR ZLOMU TEL 512 741 798

szambo zbiorniki betonowe z atestami i 5-letnią gwarancją, transportm, montażem

 Oferuję zbiorniki betonowe PRODUKOWANE W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM, ekologiczne z przeznaczeniem na:
-

Ogrodzenie tymczasowe-budowlane SET PREMIUM

Ogrodzenie tymczasowe-budowlane SET PREMIUM

ZADZWOŃ I ZAPYTAJ  576-353-205

Zestaw zawierający jedn

FaceBook