Deski podłogowe – jak układać?

24 kwietnia 2017 0 Komentarzy

Drewniana podłoga stanowi jeden z piękniejszych elementów wykończenia wnętrza. Ten szlachetny materiał towarzyszy nam właściwie od zawsze, dlatego trudno się dziwić, że żywimy do niego sentyment. Ułożenie podłogi z desek to ambitne zadanie, jednak przy odrobinie wysiłku można je wykonać. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Drewniana podłoga stanowi jeden z piękniejszych elementów wykończenia wnętrza. Ten szlachetny materiał towarzyszy nam właściwie od zawsze, dlatego trudno się dziwić, że żywimy do niego sentyment. Ułożenie podłogi z desek to ambitne zadanie, jednak przy odrobinie wysiłku można je wykonać. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Deski podłogowe - parkiet.pl prezentują się znakomicie tak w klasycznych, jak i w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Aby ułożyć drewniany parkiet, konieczne jest zachowanie właściwej kolejności. Poszczególne czynności wykonywane z dbałością i w odpowiednich sekwencjach pozwalają na uzyskanie wymarzonego efektu.


Przed położeniem desek należy znać wymiary legarów. Konieczne jest także określenie optymalnych odległości pomiędzy nimi. Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę również grubość warstwy izolacyjnej ułożonej między poszczególnymi legarami. Duże znaczenie ma także dopasowanie wymiarów desek. Postarajmy się ustalić taką długość i szerokość, aby uniknąć konieczności sztukowania. W przeciwnym razie podłoga będzie prezentowała się gorzej, niż byśmy oczekiwali.


Deski powinno się układać równolegle do ściany, w której znajduje się okno. Zanim rozpoczniemy układanie, zaimpregnujmy drewno (także legary), przy użyciu środka grzybobójczego. Po ułożeniu konieczne jest dwukrotne oszlifowanie podłogi, a także zabezpieczenie jej pokostem, lakierem bądź woskiem. Pominięcie którejś z tych czynności może sprawić, że nasza podłoga nie będzie tak piękna i trwała, jak byśmy sobie tego życzyli.    


Pierwszy etap prac to przygotowanie legarów: przycinanie i wiercenie otworów na wkręty, które mocują legary do szlichty. Pod legarami umieśćmy kawałki papy lub niewielkie deseczki, aby skorygować różnice poziomów. Kolejny krok to przytwierdzenie legarów do szlichty. Konieczne jest zachowanie dwucentymetrowych odstępów pomiędzy końcami legarów a ścianami. Trzeci etap to układanie desek. Działania w tym zakresie rozpoczynamy przy ścianie, w której znajduje się okno. Deski mocujemy przy użyciu wkrętów o odpowiedniej długości. Kolejną deskę można ułożyć dopiero po przymocowaniu poprzedniej do legarów, dociskając jedną do drugiej, aby nie pojawiły się nieefektowne szpary. Nie należy dociskać ręcznie – robimy to, używając kołka i klina. Pod kilka przymocowanych desek wsuwa się izolację z wełny mineralnej. Zanim to zrobimy, upewnijmy się, czy na podłożu nie występuje brud albo wilgoć. Ostatni etap to mocowanie listew przyściennych. Ważne jest właściwe przycięcie listwy w miejscu zetknięcia z kolejną. Kąt cięcia powinien wynosić 45 stopni.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


COMFORT - BRAMY OKNA ROLETY MISTRZOWSKA OFERTA

Poznaj naszą kompleksową ofertę i wybierz bramę odpowiednią dla siebie! Zalety bramy Krispol

Rekuperacja - Wentylacja

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - Rekuperacja.
 
Projekt, Kosztorys

Dom w stanie surowym Goworowo

Oferujemy Państwu do sprzedaży dom piętrowy w stanie surowym o powierzchni 200 m2 w Goworowie.

Siedlisko rolne blisko Ostrołęki

Oferujemy do sprzedaży siedlisko rolne o powierzchni 0,58 h zabudowane domem mieszkalnym oraz

Dom na sprzedaż

Oferujemy Państwu dom piętrowy z poddaszem użytkowym. Nieruchomość zlokalizowana jest w

FaceBook