Budujemy: Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Kiedy można ją wykonać?

18 maja 2016 0 Komentarzy

Coraz większe uznanie wśród tych, którzy zdecydowali się na budowę własnego domu, zyskuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. O czym należy pamiętać, decydując się na tego typu sposób odprowadzania nieczystości?

Coraz większe uznanie wśród tych, którzy zdecydowali się na budowę własnego domu, zyskuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. O czym należy pamiętać, decydując się na tego typu sposób odprowadzania nieczystości?

Na budowę oczyszczalni mamy czas przez dwa lata od terminu zgłoszenia tego faktu. Są jednak wyjątki, kiedy nie możemy wykonać tego typu budowy.

Przede wszystkim należy podkreślić, że budowa przydomowej oczyszczalni nie jest możliwa w przypadku, gdy nasza budowla stoi na terenie skanalizowanym. W takim przypadku mamy obowiązek przyłączenia się do pobliskiej sieci kanalizacyjnej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kanalizacja została poprowadzona później niż powstała przydomowa instalacja. Wtedy nikt nie może nam nakazać usunięcia instalacji.


Jeżeli teren nie jest skanalizowany, można przystąpić do budowy przydomowej oczyszczalni. Jeżeli jej wydajność nie przekroczy 7,5 m3 na dobę - wtedy nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie rzecz ma się przy fakcie, gdy ilość oczyszczonych ścieków, jakie wprowadzane są do wod lub ziemi nie przekracza 5m3 na dobę - wtedy nie wymaga się pozwolenia wodno-prawnego. - powiedział Rafał Wojtkowiak z firmy  HYDRO-MONTER w Ostrołęce.

Aspekt prawny

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia (wg Prawa Budowlanego
Art. 29 ust. 3), w przypadku oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę.

Jeśli odbiornikiem "oczyszczonych ścieków" po przejściu przez osadnik gnilny jest drenaż rozsączający, to powinny być spełnione wymagania zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego.

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego, zlokalizowanego poza aglomeracją, mogą być wprowadzane do ziemi, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące
warunki:

1) ich ilość nie przekracza 5,0 m3 na dobę;
2) BZT5 ścieków dopływających do indywidualnego systemu oczyszczania ścieków jest redukowane co najmniej o 20%,
a zawartość zawiesin ogólnych co najmniej o 50%;
3) miejsce wprowadzania ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego
użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych. - zatem wykonanie drenażu powinno poprzedzać wykonanie badań geologicznych gruntu.

Komentarze

Brak Waszych opinii do tego artykułu.


Dodaj Komentarz


Instalacja elektryczna w domu.
09 listopada 2018 wladek
Klimatyzacja
09 paĹşdziernika 2018 n7070
dobry hydraulik
23 września 2018 mken
meble na zamowienie-dobrze i nie drogo
20 września 2018 ka4rolcia
Ciepłe Bramy Segmentowe - promocja / Napędy do bram

UWAGA ! Na wakacje obniżamy cene bram  segmentowych !! TYLKO TERAZ  BRAMY SEGMENTOWA / Złoty Dąb ,

Wentylacja - Rekuperacja

Wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperacja. Obniż rachunki za ogrzewanie nawet o 50% i oddychaj św

Działki budowlano-rekreacyjne na Mazurach

Cena:  41 900 złKontakt bezpośredni do właściciela nieruchomości 605 745 715Sprzedam działki budowla

działka budowlana w Kadzidle

Oferuję w sprzedązy działkę budowlaną w Kadzidle, cicha spokojna okolica w Kierunku na Strzałki z do

Pościel Party - wyprzedaż pościeli

Zapraszamy na wyprzedaż poscieli - Sobota 17 listopada 2018 od godz. 15:00 do 18:00. Pościel 3D, 5D,

FaceBook